Ако до края на годината не бъдат изготвени заповедите за обявяване на защитените зони на територията на България, Европейската комисия ще наложи солени санкции на страната, а дори може да се стигне и до съд. Това стана ясно от думите на еколога от Българската фондация за биоразнообразие Стефан Аврамов.
Експертът допълни, че трябва да бъде въведен и орган на управление в тези защитени местности. По повод последните промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие Аврамов коментира, че ако инвестициите за строителство по Черноморието бяха пренасочени към реална промишленост, икономиката на страната щеше да е в пъти по-силна.
Екологът Стефан Аврамов поясни, че от 2007-а са ясни почти всички защитени територии, но седем години по-късно заповедите за тяхното обявяване все още не са готови. По думите му голяма част от местностите се водят защитени само на хартия. "Без ясни режими и зонирания НАТУРА 2000 си остава територия, която на хартия се води защитена, но на практика може да се окаже, че нищо не е останало вътре в нея", каза той.
Аврамов допълни, че е крайно време строителството по Черноморието да се преустанови. "Ако парите, които бяха инвестирани в имотния балон и които продължават да се инвестират, въпреки че той се спука, бяха инвестирани в реална промишленост, щяхме да имаме може би жизнения стандарт на Германия. Там е излят може би стотици квадратни километри бетон и не мога да разбера кога ще спрат", каза природозащитникът.
По повод Международния ден на биологичното разнообразие , от фондацията обявиха, че започва кампанията за номинации на годишните награди за биоразнообразие 2014.