От няколко години насам интересът към депозирането става все по-голям. Засилва се вниманието към инвестирането като цяло, не само към познатите депозити. Депозитът все още е традиционния начин на спестяване на българина. Това е така наистина, за това го и повтаряме. В последно време расте не само интересът към депозитите, но и се наблюдават и други показателни тенденции. Една от тях, например, е нарастване на средният размер на депозита. Голяма част от населението може да си позволи да депозира сума в рамките на 3000 – 5000 лв.. Друга тенденция е нарастване на интереса към депозити за суми около и над 100000 лв. Това говори най-малко за две неща: първо, населението разполага със свободни средства и второ – има сигурен източник на такива. Свидетелство за това, че хората имат сигурен източник на доходи, е големия интерес към възможностите за довнасяне на суми по депозита.
Говорейки за нарастване на сумите, които потребителите желаят да депозират, логично можем да поставим въпроса до колко са гарантирани тези суми. С нарастването на размерът им, естествено се появяват и опасенията да не би да се случи нещо с банката и те да бъдат изгубени. Отговорът на тези опасения не е еднозначен и предполага по-детайлно разглеждане.
Бихме могли да кажем, че депозитите в българските банки са гарантирани, тъй като има създаден Фонд за гарантиране на влоговете Веднага обаче трябва да поясним, че фондът гарантира депозити до 40000 лв. или равностойността им във валута. Размерът на гарантираната сума бе завишен в съответствие с изискванията на европейското законодателство. След влизането на страната ни в ЕС, Законът за гарантиране на влоговете влиза в сила с новия размер на гарантираната сума. Да се върнем на размера.
Посочената сума означава, че ако стане „нещо” с банката, на депозантите ще бъде изплатено всичко, което се вмества в този размер. Казано с други думи ако депозитът е за 10000 лв., то той ще бъде възстановен изцяло. Ако е за 45000 лв., 50000 лв. или повече, фондът ще възстанови точно 40000 лв. (това е споменатото по-горе ограничение). Вариант за преодоляването на този „риск” е сумата да бъде разделена на няколко по-малки депозита за суми до 40000 лв.. В този случай обаче се пропуска възможността за договаряне на индивидуална лихва (нещо за което ще стане дума малко по-късно).
Нека сега се върнем малко към началото и да разгледаме какво се случва с „големите” депозити. Понятието „голям депозит” вероятно изглежда малко особено, но как най-подходящо би могло да се нарече депозит за сума около или над 100000 лв.. Сама по себе си тази сума е достатъчна за съвсем реална инвестиция, а когато става дума за депозит в такъв размер, то той определено е голям.
Макар и малък на този етап, интерес към такива депозити има, т.е. към депозиране на подобни суми. Всеки желаещ да „остави” такава сума в банка с основание може да има известни притеснения каква ще бъде нейната съдба. За нейното запазване известна гаранция дава споменатият по-горе фонд. Когато сумата е над 40000 лв., тогава основанията за притеснение се увеличават. Въпреки това база за драматизъм и рисуване на апокалиптични картини няма. В момента банковата система е достатъчно стабилна, за да няма притеснения относно спестяванията на българите. Времето на банковите фалити мина и сега е почти невъзможно да се повторят онези събитията от недалечното минало, от които мнозина се страхуват. Допълнителна сигурност дава и факта, че една от практиките в банковия сектор е банките да си помагат, когато са в криза, а в случай че някоя от тях е заплашена от фалит - тя бива купувана. Фалитът на една банка не е в полза на никого, особено за останалите банки на пазара. Банковата паника, която предизвиква един фалит може да доведе и до други фалити и то поради изтегляне на спестяванията на населението.
Говорейки за защита и сигурност на спестяванията трябва ясно да маркираме и някои изключения. Въпреки че фондът гарантира определен размер на депозита, далеч не се гарантират всички депозити. Това са изключенията, за които стана дума.
В Законът за гарантиране на влоговете има записан текст, който е особено съществен. Чл.5(1) гласи:
„Не се изплащат гарантираните размери на влоговете в банката на:
1. Лицата, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, които тя е длъжна да прилага към своите вложители;”.
Под влогове с привилегировани лихвени условия могат да се приемат именно депозитите за суми около и над 100000 лв.. Обикновено за такива суми банките предоставят възможност за индивидуално договаряне на лихвата. Разбира се тази лихва ще бъде различна малко или много от стандартните. Наличието на този факт поставя депозита в категорията описана по-горе. Бъдещите депозанти трябва да знаят тази подробност, когато депозират подобни суми при такива условия. Те имат шанс да договорят за себе си по-висока лихва, но рискуват депозираната сума да не бъде покрита при евентуални проблеми с банката.
В същата алинея на закона има и друг съществен текст, който не трябва да се подминава. Гарантираните суми не се изплащат на съпрузи или роднини:
„5. Съпрузите и роднините по права и съребрена линия до втора степен включително лицата по т.2, 3 и 4;”.
Текстът ясно посочва, че право на ползване на депозита има само неговият титуляр или лицето, в чиято полза е направен той. От такава гледна точка спестяванията не са напълно гарантирани за този, който ги е направил. При определени обстоятелства само той може да получи сумата. В случаите, когато по обективни причини титуляра или ползващото лице не са в състояние да получат сумата (при смърт например), въпросът какво се случва с депозита остава открит. Вероятно са възможни и други варианти, но като цяло това предвижда законът.
На последно място, но не и по значение е третирането на депозитите служещи за обезпечение при кредити. Законът предвижда от депозит с тежести или служещ за обезпечение да се приспаднат от размера на гаранцията задълженията на титуляра към банката (чл.6(6)).
Отчитайки стабилността на банковата система в страната, основание за притеснения относно сигурността на влоговете няма. Всичко, за което стана дума до тук е съвсем бегъл поглед на ситуацията в момента и законодателството третиращо тези проблеми. Цитираните особености биха били полезна предварителна информация за всеки бъдещ депозант. Конкретни предложения за депозити могат да бъдат открити на сайта на „МОИТЕ ПАРИ” http://www.moitepari.bg/.
1 час
Берлин: Войната на Русия в Украйна вече не е регионален конфликт
Войната на Русия в Украйна вече излезе от рамките на регионалния конфликт и придоби ...
2 часа
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел са близо до споразумение
Дискусиите, които води американското правителство за спиране на огъня между Ливан ...
3 часа
Има интерес от чужди продуценти за екранизация на „Времеубежище“
Има покани към „Времеубежище“ от продуценти в чужбина, но все още преговаряме. Това ...
4 часа
Радостин Василев: От месец се слушат общи приказки в парламента
Обединение на всички политически партии в антикорупционно мнозинство срещу Бойко ...
4 часа
АПИ: 7 нови свлачища пречат на пускането на движението по пътя Мездра - Ботевград
Седем новопоявили се свлачища пречат на пускането на пътя Мездра – Ботевград в края ...
5 часа
Проучване: Почти половината жени в Кипър са били малтретирани от партньора си
Социологическо проучване е установило, че 44,5 процента от жените в Кипър са били малтретирани ...
5 часа
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
„Външните министри на страните от Г-7 планират да постигнат обща позиция по издадената ...
6 часа
Разбилият се във Вилнюс самолет: Няма доказателства на борда да е имало подозрителни пакети
Германската логистична компания Ди Ейч Ел (DHL) съобщи, че няма доказателства на борда ...
7 часа
Откриха първо огнище на чума по дребните преживни животни от шест години насам в България
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума ...
7 часа
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо предложение, няма да участваме в търговия за постове
От коалиция "Продължава Промяна - Демократична България" излязоха с позиция по повод ...
7 часа
Снежни бури в Турция: Двама души загинаха, жена роди в кола на жандармерията
Снегът и лошото време взеха две жертви, а няколко души са в неизвестност в Турция, където ...
7 часа
Три зони за безплатно измерване на кръвното налягане в София
От днес в София работят три зони за безплатно измерване на кръвното налягане. Това ...
7 часа
Великобритания и Франция планират изпращането на войници в Украйна
Великобритания и Франция планират изпращането на войници в Украйна. Това съобщи Daily ...
8 часа
Пловдив с нова цена на водата
Цената на водата ще се повиши. Това става ясно от разчетите на Комисията за енергийно ...
8 часа
Откриха мъртъв изчезнал мъж от Русе в езерото Липник
Тялото на 64-годишния русенец, който изчезна преди три седмици, е било открито днес преди ...
8 часа
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх за рождения си ден
Световноизвестният сръбски режисьор Емир Кустурица получи поздравления и подарък ...
8 часа
„БСП-Обединена левица“ кани на среща представители на пет парламентарни групи
БСП – Обединена левица с нов опит за изход от парламентарната криза, съобщават от формацията.
Социалистите ...
8 часа
Бус се запали на магистрала „Тракия“
Бус се запали в движение при 12-ти километър на магистрала "Тракия", съобщиха от Областната ...
8 часа
Затвориха тунел „Кривия“ в Кресненското дефиле
Поради ремонтни дейности е спряно движението в тунел "Кривия" на Кресненското дефиле.
Движението ...
8 часа
Почина британската авторка на бестселъри Барбара Тейлър Брадфорд
Британската авторка на бестселъри, сред които познатия в цял свят роман "Изключителна ...
9 часа
Подписаха официално договора за Герена
Днес официално беше подписан договорът за безвъзмездно придобиване на правото на ...
9 часа
„Жени като Дебора Михайлова“: Фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
Българката Дебора Михайлова, която беше жестоко нарязана с макетен нож от приятеля ...
9 часа
Кремъл: В обкръжението на Тръмп говорят за мирно споразумение по въпроса за Украйна
Кремъл заяви днес, че е получил информация, че хората от обкръжението на избрания за ...
9 часа
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи
Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер, съобщиха ...
9 часа
„Витошка“ в София е сред най-скъпите търговски улици в света
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите ...
9 часа
Бой между управляващи и опозиция в сръбския парламент (ВИДЕО)
Инциденти и сбивания избухнаха в парламента на Сърбия между управляващи и опозиция. ...
9 часа
Полицейска спецоперация се провежда в област Пазарджик
Поредната планирана специализирана полицейска операция по метода „широкообхватен ...
9 часа
Революция в швейцарска църква: Виртуален Иисус се грижи за тревогите и нуждите на поклонниците (ВИДЕО)
В Люцерн, Швейцария, изкуственият интелект предизвиква малка цифрова революция в църквата, ...
9 часа
Дейвид Лами: Ще арестуваме Нетаняху ако посети Великобритания
Великобритания ще спази надлежните процедури, ако Бенямин Нетаняху посети Обединеното ...
9 часа
Военният комитет на НАТО: Бизнесът да се подготви за военен сценарий
Ръководителят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер призова бизнеса да се подготви ...
9 часа
Жена от Варна се закани да се изкъпе във ВиК
Варненка се закани да се изкъпе във ВиК. Поводът бе поредното спиране на вода в района, ...
9 часа
Френската прокуратура поиска 20 години затвор за мъжа, организирал масови изнасилвания на съпругата си
Френската прокуратура поиска днес Доминик Пелико да бъде осъден на 20 години затвор ...
9 часа
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е министър-председател, а Атанасов - председател на парламента
Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов коментира последните изявления от днес ...
10 часа
Какво ще се промени за превозвачите след влизането ни в Шенген (ВИДЕО)
Разписали сме доклад от името на министъра на вътрешните работи до премиера, който ...
10 часа
Круизен кораб потъна край Египет, 17 души са в неизвестност
Десетки пътници са в неизвестност, след като туристически круизен кораб потъна в Червено ...
10 часа
Нетаняху е одобрил „принципно“ примирие с „Хизбула“
Бенямин Нетаняху е одобрил „принципно“ примирие с „Хизбула“ по време на консултация ...
10 часа
Димитровград ще има ново модерно арт пространство
Една от пустеещите сгради общинска собственост в Димитровград, която е функционирала ...
10 часа
Министър Кондева: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
Ще се водят разговори за по-големи квоти ваксини срещу грип за свободния пазар, коментира ...
10 часа
Радев и Къонг: България и Виетнам се стремят към разширяване на двустранното сътрудничество
Търговско-икономическото сътрудничество между България и Виетнам следва да се задълбочава ...
10 часа
Ректорът на СУ: Надявам се, че бяхме чути и от следващата година ще получим и устойчиво финансиране
С направените промени в Закона за висшето образование, с методиката, която стимулираше ...