От няколко години насам интересът към депозирането става все по-голям. Засилва се вниманието към инвестирането като цяло, не само към познатите депозити. Депозитът все още е традиционния начин на спестяване на българина. Това е така наистина, за това го и повтаряме. В последно време расте не само интересът към депозитите, но и се наблюдават и други показателни тенденции. Една от тях, например, е нарастване на средният размер на депозита. Голяма част от населението може да си позволи да депозира сума в рамките на 3000 – 5000 лв.. Друга тенденция е нарастване на интереса към депозити за суми около и над 100000 лв. Това говори най-малко за две неща: първо, населението разполага със свободни средства и второ – има сигурен източник на такива. Свидетелство за това, че хората имат сигурен източник на доходи, е големия интерес към възможностите за довнасяне на суми по депозита.
Говорейки за нарастване на сумите, които потребителите желаят да депозират, логично можем да поставим въпроса до колко са гарантирани тези суми. С нарастването на размерът им, естествено се появяват и опасенията да не би да се случи нещо с банката и те да бъдат изгубени. Отговорът на тези опасения не е еднозначен и предполага по-детайлно разглеждане.
Бихме могли да кажем, че депозитите в българските банки са гарантирани, тъй като има създаден Фонд за гарантиране на влоговете Веднага обаче трябва да поясним, че фондът гарантира депозити до 40000 лв. или равностойността им във валута. Размерът на гарантираната сума бе завишен в съответствие с изискванията на европейското законодателство. След влизането на страната ни в ЕС, Законът за гарантиране на влоговете влиза в сила с новия размер на гарантираната сума. Да се върнем на размера.
Посочената сума означава, че ако стане „нещо” с банката, на депозантите ще бъде изплатено всичко, което се вмества в този размер. Казано с други думи ако депозитът е за 10000 лв., то той ще бъде възстановен изцяло. Ако е за 45000 лв., 50000 лв. или повече, фондът ще възстанови точно 40000 лв. (това е споменатото по-горе ограничение). Вариант за преодоляването на този „риск” е сумата да бъде разделена на няколко по-малки депозита за суми до 40000 лв.. В този случай обаче се пропуска възможността за договаряне на индивидуална лихва (нещо за което ще стане дума малко по-късно).
Нека сега се върнем малко към началото и да разгледаме какво се случва с „големите” депозити. Понятието „голям депозит” вероятно изглежда малко особено, но как най-подходящо би могло да се нарече депозит за сума около или над 100000 лв.. Сама по себе си тази сума е достатъчна за съвсем реална инвестиция, а когато става дума за депозит в такъв размер, то той определено е голям.
Макар и малък на този етап, интерес към такива депозити има, т.е. към депозиране на подобни суми. Всеки желаещ да „остави” такава сума в банка с основание може да има известни притеснения каква ще бъде нейната съдба. За нейното запазване известна гаранция дава споменатият по-горе фонд. Когато сумата е над 40000 лв., тогава основанията за притеснение се увеличават. Въпреки това база за драматизъм и рисуване на апокалиптични картини няма. В момента банковата система е достатъчно стабилна, за да няма притеснения относно спестяванията на българите. Времето на банковите фалити мина и сега е почти невъзможно да се повторят онези събитията от недалечното минало, от които мнозина се страхуват. Допълнителна сигурност дава и факта, че една от практиките в банковия сектор е банките да си помагат, когато са в криза, а в случай че някоя от тях е заплашена от фалит - тя бива купувана. Фалитът на една банка не е в полза на никого, особено за останалите банки на пазара. Банковата паника, която предизвиква един фалит може да доведе и до други фалити и то поради изтегляне на спестяванията на населението.
Говорейки за защита и сигурност на спестяванията трябва ясно да маркираме и някои изключения. Въпреки че фондът гарантира определен размер на депозита, далеч не се гарантират всички депозити. Това са изключенията, за които стана дума.
В Законът за гарантиране на влоговете има записан текст, който е особено съществен. Чл.5(1) гласи:
„Не се изплащат гарантираните размери на влоговете в банката на:
1. Лицата, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, които тя е длъжна да прилага към своите вложители;”.
Под влогове с привилегировани лихвени условия могат да се приемат именно депозитите за суми около и над 100000 лв.. Обикновено за такива суми банките предоставят възможност за индивидуално договаряне на лихвата. Разбира се тази лихва ще бъде различна малко или много от стандартните. Наличието на този факт поставя депозита в категорията описана по-горе. Бъдещите депозанти трябва да знаят тази подробност, когато депозират подобни суми при такива условия. Те имат шанс да договорят за себе си по-висока лихва, но рискуват депозираната сума да не бъде покрита при евентуални проблеми с банката.
В същата алинея на закона има и друг съществен текст, който не трябва да се подминава. Гарантираните суми не се изплащат на съпрузи или роднини:
„5. Съпрузите и роднините по права и съребрена линия до втора степен включително лицата по т.2, 3 и 4;”.
Текстът ясно посочва, че право на ползване на депозита има само неговият титуляр или лицето, в чиято полза е направен той. От такава гледна точка спестяванията не са напълно гарантирани за този, който ги е направил. При определени обстоятелства само той може да получи сумата. В случаите, когато по обективни причини титуляра или ползващото лице не са в състояние да получат сумата (при смърт например), въпросът какво се случва с депозита остава открит. Вероятно са възможни и други варианти, но като цяло това предвижда законът.
На последно място, но не и по значение е третирането на депозитите служещи за обезпечение при кредити. Законът предвижда от депозит с тежести или служещ за обезпечение да се приспаднат от размера на гаранцията задълженията на титуляра към банката (чл.6(6)).
Отчитайки стабилността на банковата система в страната, основание за притеснения относно сигурността на влоговете няма. Всичко, за което стана дума до тук е съвсем бегъл поглед на ситуацията в момента и законодателството третиращо тези проблеми. Цитираните особености биха били полезна предварителна информация за всеки бъдещ депозант. Конкретни предложения за депозити могат да бъдат открити на сайта на „МОИТЕ ПАРИ” http://www.moitepari.bg/.

6 часа
Урсула фон дер Лайен: Киев може да разчита на подкрепа от Европейския съюз
Киев може да разчита на подкрепа от Европейския съюз при преговори за постигане на ...
6 часа
Внимание, шофьори: Усложнена е пътната обстановка в прохода „Петрохан“
Метеорологични условия затрудняват движението по прохода "Петрохан". Това съобщават ...
8 часа
Редки класики показаха на 12-ия ретро парад в Сливен (СНИМКИ)
Състоя се дванадесетото издание на парада на ретро автомобили и мотоциклети в Сливен, ...
11 часа
Пътник без билет: Мъж нападна контрольорка в автобус във Варненско
Мъж нападна контрольорка в автобус във Варненско, съобщиха от полицията.
66-годишният ...
11 часа
Азиатец и двама тъмнокожи са сред фаворитите за нов папа
През май във Ватикана ще се проведе конклав - повече от 100 кардинали ще решат кой ще ...
Искам да забременея: как да ускорим процеса?
Опитвате ли се да забременеете бързо? Може би сте едни от късметлиите, които успяват да забременеят от ...
11 часа
Зеленски се срещна с Макрон и Стармър
Украинският президент Володимир Зеленски се срещна с френския си колега Еманюел Макрон ...
11 часа
Почина Жан-Пол Монтанари
Жан-Пол Монтанари, емблематичен директор на танцовия фестивал в Монпелие (Montpellier Danse) ...
12 часа
От бомбоубежища до музеи: Какво има под улиците на София?
Какво има под улиците на София и може ли този непознат, мрачен и невидим свят да се превърне ...
13 часа
Желязков: В сърцата и умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав
Папа Франциск беше преди всичко изключителен човек, изключителен духовник, изключителен ...
13 часа
Зов за помощ: ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов
Зов за помощ. Военновъздушните сили спешно търсят кръводарители за командир Антон ...
13 часа
Русия: Върнахме си пълния контрол върху Курска област
Началникът на генералния щаб на руската армия - генерал Валерий Герасимов, е докладвал ...
14 часа
406 ранени при експлозията на пристанище в Иран
406 са вече ранените в мощната експлозия, разтърсила иранския пристанищен град Бандар ...
15 часа
Зов за помощ: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да се пребори с онкологично заболяване
В желанието си да помогнат на Галя хората от мездренското село Царевец тази година ...
15 часа
Турската полиция задържа 47 души във връзка с разследването на кмета на Истанбул
Полицията в Истанбул задържа 47 души при полицейски акции, свързани с корупционното ...
16 часа
Външният министър: Най-важното послание на папа Франциск към света беше за смирение и мир
Изразяваме най-дълбоката си съпричастност и съболезнования към всички католици, всички ...
16 часа
С богата програма Старозагорският зоопарк ще отпразнува рождения си ден
Зоопарк Стара Загора кани всички приятели и любители на животните и природата на 68-годишния ...
17 часа
„Символична среща“: Тръмп и Зеленски проведоха кратък разговор в Рим
Президентът на Украйна Володимир Зеленски и колегата му Доналд Тръмп проведоха разговор ...
18 часа
Възстановено е движението по автомагистрала АМ „Тракия“
Възстановено е движението по автомагистрала (АМ) "Тракия" в посока София при 172-ри км, ...
18 часа
Росен Желязков и водената от него българска делегация пристигнаха във Ватикана
Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана, където заедно с водената ...
18 часа
В подкрепа на доброто: Благотворителен турнир за болно дете обединява Варна
Благотворителен турнир "Белослава" обединява Варна в подкрепа на доброто. На 3 и 4 май ...
19 часа
„Да защитим децата си“: Протест ще затрудни движението в района на Дунав мост - Русе
Движението в района на Дунав мост ще бъде затруднено в продължение на около два часа ...
19 часа
Земетресение в района на Варна
Земетресение с магнитуд 2.2 по скалата на Рихтер е било регистрирано рано тази сутрин ...
20 часа
Мъж беше наръган и убит в нюйоркското метро след спор заради настъпване
Мъж беше намушкан до смърт в сутрешния пиков период в нюйоркското метро вчера след ...
20 часа
Посланието, което папа Франциск остави на българските младежи (ВИДЕО)
Папа Франциск беше на официално посещение в България от 5 до 7 май 2019 г. По време на визитата ...
20 часа
Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това
Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името ...
20 часа
Първият папа със социални мрежи: Какво качваше Франциск (ВИДЕО)
Днес светът се прощава със светия отец Франциск. Лидери от цял свят се събират, за да ...
21 часа
Тръмп: Русия и Украйна са много близо до споразумение
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че след "добър ден с преговори и срещи", ...
21 часа
Светла събота е, не се пере и не се шие
Днес е Светла събота. Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ...
21 часа
Протеинът - основен строителен блок за нашето тяло и с ключова роля за поддържането на здравето ни
Протеинът е основен строителен блок за нашето тяло и играе ключова роля за поддържането ...
21 часа
Знамение от небето: Историята на „Санта Мария Маджоре“
В сърцето на Рим, на хълма Есквилин, се издига една от най-впечатляващите базилики - ...
21 часа
Посещенията на гроба на папа Франциск ще бъдат възможни още на 27 април
Посещенията на гроба на папа Франциск ще бъдат възможни още сутринта на 27 април (неделя), ...
21 часа
39 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята
39-ата годишнина от най-тежката ядрена катастрофа в историята се навършва днес.
В ранните ...
22 часа
Над 87% от капацитета на „Чирен“ е резервиран
В резултат от проведените от "Булгартрансгаз" процедури за разпределение на годишен ...
22 часа
Ватиканът обявява деветдневен траур
Ватиканът обявява деветдневен траур, който започва от днес - денят на погребението ...
22 часа
Денят започва слънчево, но следобед ни чакат дъжд и гръмотевици
Днес преди обeд ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Следобeд ще се развива купеста ...
1 ден
Необичаен случай: След инсулт турчин започнал да говори само датски, забравил турския
Турчин забрави турския и започна да говори датски след прекаран инсулт за изненада ...
1 ден
Радев: В период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката гласът на бизнеса е изключително важен
Във все по-труден период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката, прекъсване ...
1 ден
ЕС отделя 15 милиона помощ за армията на Северна Македония
Съветът на Европейския съюз взе днес решение за разпределяне на 15 милиона евро помощ ...
1 ден
Земетресение с магнитуд 4,3 разлюля Западна Турция
Земетресение с магнитуд 4,3 е било регистрирано в Западна Турция, предаде Анадолската ...
1 ден
Поклонението пред тленните останки на папа Франциск приключи
Поклонението пред тленните останки на папа Франциск, изложени в базиликата „Свети ...