България губи едно от основните си икономически предимства в сравнение с повечето от останалите страни в ЕС - ниското ниво на държавния дълг. За две години - между края на 2013 и края на 2015 г., той почти ще се удвои в резултат на теглените през 2014 г. нови заеми и предвидените нови дългови емисии през тази година.
Това става ясно от последния доклад за състоянието на държавния дълг, разпространен от Министерството на финансите, пише в. „Сега”.
Към края на ноември 2014 г. държавният дълг е бил 9,598 млрд. евро. Като част от Брутния вътрешен продукт (БВП) той нараства до 23,1%, най-вече заради емисиите на ценни книжа на вътрешния пазар. Месец по-рано - през октомври, дългът беше 9,415 млрд. евро, или 22,8% от БВП. В края на 2013 г. задълженията на държавата към вътрешни и външни кредитори се изчисляваха на 17,6% от БВП. Заради ударното теглене на заеми през декември миналата година обаче се очаква процентът на задълженията да достигне до 28,4% от БВП. Разчетите на финансовото министерство за 2015 г. показват, че дългът ще достигне 29,7% от БВП в края на тази година, ако няма извънредни събития и не се наложи актуализация на бюджета.
Вътрешните задължения на страната към края на ноември са 4,018 млрд. евро, а външните - 5,58 млрд. евро. През ноември финансовото министерство пласира две емисии на средносрочни облигации със срок 2,5 години и 5 години, както и две емисии на дългосрочни държавни ценни книжа (ДЦК) със срок 7 години, на обща стойност 238,5 млн. лева. Плащанията по държавния дълг през ноември са били за 43,5 млн. лева.
През декември обаче дълговете на държавата се увеличиха ударно и това ще проличи в следващия отчет на финансовото министерство. В началото на декември бяха проведени два аукциона за по 400 млн. евро. Последва още един търг за 55 млн. лева. Междувременно беше сключен и шестмесечен мостови заем с четири банки за 1,5 млрд. евро. Той ще бъде рефинансиран с нова емисия на външните пазари през тази година.
През тази година България ще вземе заеми за 7,85 млрд. лева. Външният дълг ще бъде за 6,9 млрд. лева, а вътрешният - за 950 млн. лева.
Още през януари финансовото министерство ще проведе три търга за набиране на 300 млн. лева. Вероятно те ще бъдат използвани за 18 малки плащания на вътрешния пазар на обща стойност 267,85 млн. лева. Пак през този месец идва и падежът на облигации за 1,086 млрд. долара, пласирани на външни пазари по времето, когато финансов министър бе Милен Велчев. Парите за това плащане обаче бяха набавени още миналата година.
Според данните на финансовото министерство през тази година на вътрешния пазар трябва да бъдат направени плащания по държавния дълг за общо 3,107 млрд. лева. Близо 260 млн. лева от тях са само лихвите. Приблизително толкова ще бъдат и погашенията по външния дълг. В крайна сметка в абсолютна стойност през тази година държавният дълг ще нарасне с около 2 млрд. лева.