Бедността в България е официално 23%, твърди бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков пред сп.„Тема”. Като бивш министър той смята, че е добре запознат с измеренията на българската бедност. В тази връзка той коментира статистиката, че 50% от българите са изложени на риск от социална дезинтеграция и бедност.
„Тези 50% са, така да се каже, хора, които могат да изпаднат в бедност при продължителна криза - затова се казва „изложени на риск”. Същата статистика между другото за САЩ е 28%. Искам да кажа, че бедността не е нещо, което ние го имаме, а другите го нямат. Тя е навсякъде, но в различни диапазони”, заяви Дянков.
На въпрос дали неговите решения са помогнали по някакъв начин да се намали бедността в страната, той отговаря: „Определено са помогнали, защото ако не бях аз с твърдата си финансова политика, България щеше да фалира в края на 2009 г. и в началото на 2010 г. и тогава всички - 80% - щяха да са много по-бедни: както става в Гърция, както става в Кипър”.
На забележката, че българите, които се връщат от Гърция или Кипър споделят други впечатления за стандарта на живот там, въпреки тежката криза, която ги е сполетяла, Дянков отсича: „Това е много повърхностен коментар. Въобще не е добре да си в тези страни, защото те са свикнали с много повече”.
Пред изданието Симеон Дяков дава за пример Гърция. „През последните четири години реалните доходи на гърците са намалели с 32%. Представи си да ти намалеят доходите реално - не номинално - с една трета. Това е много, много неприятно”, изтъква бившият министър на финансите в кабинета „Борисов”.
„Обикновените хора са разочаровани от политиката в цяла Европа. (…) Така че е доста опростено да се каже: в България ситуацията е такава и такава, по-различна от което и да е друго място в Европа. Ако си в тежка криза, както е в цяла Европа вече пета година, е напълно естествено - жалко, но естествено - хората да са притеснени, озверени и т.н. Но това е същността на кризата: тя идва, ти се опитваш да излезеш от нея. По различни причини - някои чисто български, други общоевропейски, това е най-дългата криза от 80 години насам”, коментира още Дянков в пространно интервю за изданието.
„Следващият финансов министър ще води същата политика, и по-следващият ще води същата политика. Защото има само една смислена политика за държава като България - от гледна точка на използване на финансите. Да се вземе повече дълг… ок, аз ще бъда по-популярен, ще ми бъде много по-лесно от тази гледна точка, но на следващия финансов министър ще му бъде много по-трудно. Междувременно държавата ще фалира”, посочва още Дянков.