Има ли нови факти около смъртта на Доктора
Има ли нови факти около смъртта на Доктора / netinfo

Преди повече от година ви разказахме за това, че убитият през февруари миналата година Иван Тодоров – Доктора е бил от лейтенантите в схемата на контрабандните канали на цигари, създадени още от Държавна сигурност и контролирани и досега от нейни офицери. И че в ръцете му е оставала всъщност малка част от огромната печалба, генерирана от тях.

Големите пари са стигали до “генералите” в престъпната схема над него – политици от този период, магистрат, и някои висши чиновници. Разкрихме ви, че е вероятната причина за убийството на Доктора е необходимостта тази връзка да бъде прекъсната, за да не се стигне до имената на висшите политически кръгове, получавали парите от контрабандните канали.

“Сега на улицата падат лейтенантите. Ще започнат да падат глави на генерали в контрабандната схема, включително такива с истински пагони, ще бъдат застрашени и политици, които до момента са стояли в сянка” – това прогнозира в „Афера” бившият директор на ЦСБОП Тихомир Стойчев и призна, че Доктора е бил свързан с с чужди служби, които контролират контрабандните канали извън българската граница, и че в нашите служби има доказателства за това. Днес, година и четири месеца след убийството на Иван Тодоров – Доктора са спряни от прокуратурата и двете дела – и това за убийството му, и това за взривяването на мерцедеса му тригодини по-рано. Макар че има и очевидци, и достатъчно следи накъде води нишката.

Оказва се, че доста интесни хора са били съдружници на Доктора преди убийството му – международния оръжеен търговец Виктор Бут, офицер от КГБ, арестувания неотдавна в България Евелин Банев – Брендо, сочен като важна фигура в прането на пари от наркотрафика, включително и на братята Маргини, убития при странни обстоятелства бивш секретар на МВР Георги Георгиев, и редица други интересни фигури.

По делото за убийството му пък освен Брендо са разпитвани още братята Красимир и Николай Маринови – Маргините и Златко Баретата. Въпреки че делото е спряно обаче, хора от близкото обкръжение на Доктора, запознати и с бизнес делата му, твърдят, че непосредствено след разстрела му е изчезнала голяма сума пари, която той държал в наличност, за да купи офис на столичния бул. “Джеймс Баучер”.

Хора от близкото обкръжение на Иван Тодоров – Доктора твърдят, че той е имал фабрика за цигари във Великобританиця, която е в обсега на цигарения концерн “Галахар” и там той работил заедно с Евелин Банев – Брендо. През последните години преди убийството Доктора завоювал много сериозни бизнес позиции и в редица страни от Близкия изток, докато Брендо имал далеч по-скромни позиции. Това генерирало напрежение между двамата и Доктора имал немерения да отстрани Брендо от общата цигарена фабрика и да продължи сам. Всъщност Доктора и Брендо са свързани още от 90-тегодини и са съдружници още в "Източни финанси", откъдето Евелин Банев е заличен през 1999 г. И двамата работят с хасковския контрабандист с прякора Паскала, който отговарял за канал за цигари към Македония, Сърбия и Косово.

През 1996 г. Доктора, Паскала и Милослав Кръстев осъществяват контрабанден износ на произведени в Благоевград цигари "555" през безмитната зона в Солун. Цигарите са произведени в Благоевград. Твърди се, че са им продадени със съдействието на високопоставени служители от МВР, но че част от стоката е отклонена и продадена в България и затова каналът е разкрит. След този случай Паскал остава да работи за Брендо. Затова и сред версиите за убийството на Доктора и поръчителите му са проверявани и негови бивши съдружници. Факт е, че по делото за отвличане през 1994 г. на Милослав Кръстев Доктора получи 5-годишна присъда. Незивестно как Кръстев тогава успя да напусне България.

В началото на 1998 г. в МВР постъпва оперативна информация от службите, че живеещият тогава в Лондон Иван Тодоров се е върнал от чужбина и пак е в района на Хасково и Стара Загора, както и че има намерения да се върне в бизнеса и да измести Паскала. Очаква се Доктора да се опита да си върне ролята в контрабандните канали от Гърция, където по това време вече играят Косьо Самоковеца, Цецо Хафти и работещият с него на Капитан Андреево Мето Илиянски, и Николай Паскала. Доктора се ориентира към ГКПП Ново село, където каналите се движат от Паскала. Предполага се, че точно оттам започва напрежението, прерастнало по-късно в сериозен конфликта на Доктора с Косьо Самоковеца и Мето Илиянски.

Иван Тодоров не е имал открит конфликт с братята Маргини, независимо че те действително на един етап са поръчали убийството му, но после са си оттеглили поръчката, твърдят близки до него. За сметка на това съвсем реален е конфликтът му с бившия му съдружник Пепи Петров – Амигоса. Както и с Константин Димитров-Самоковеца, убит в Амстердам, и с изчезналия безследно Методи Методиев- Мето Илиянски.

Според източници от службите на МВР причината за конфликта между тях е желанието на Самоковеца и Мето Илиянски да ползват цигарените канали на Доктора за трафик на наркотици. Според оперативна информация на МВР взривното устройство в мерцедеса на Доктора през 2003 г. е поставено точно след като колата е вкарана от Амигоса в гаража на Мето Илиянски под НДК и там е изваден ключ дубликат, с който после бомбата е поставена.

Източници от МВР твърдят още, че службите са засекли контакти на Доктора с бившия офицер от КГБ и международен оръжеен търговец с над 30 компании Виктор Бут. Твърдят, че и двамата са имали силни позиции в Близкия изток и че е възможно да са ползвали общи трасета. Според изчисления на експерти от службите всеки стек цигари носел чиста печалба от 4 британски паунда, годишно по каналите на Доктора са минавали стоки за 4 до 6 млрд. Паунда.

Според схемите на МВР цигарите тръгвали от Кипър и минавали през България за Македония, Косово, Румъния, Русия или Великобритания. Най-често минавали през пристанищата в Бургас и Черна гора. Рядко са транспортирани със самолет, пак през летище Сарафово. Като правило обаче в почти всички случаи стоката минавала транзитно през България и тук Доктора единствено учредявал банкова гаранция. Това позволява на Доктора и обкръжението му да твърдят, че на територията на България той на практика не е извършвал контрабанда. В чужбина обаче през 2001 г. оперативният отдел на концерна “Филип Морис” прави собствено разследване и в него посочва, че Иван Тодоров е един от сериозните играчи в контрабандата с тютюневи изделия в Европа.

Хора от най-близкото обкръжение на Доктора обаче твърдят, че веднага след разстрела му на 22 февруари 2006 г. е изчезнала голяма сума пари, над 300 000 долара. Според едната версия Доктора ги бил приготвил, за да купи офис в сграда на столичния бул. “Джеймс Баучер”. Документи за парите нямало и затова те не са посочени официално пред разследващите органи. Първоначално Тодоров ги държал във вилата си в Боровец, която е в съседство със “замъка” на Косьо Самоковеца. След убийството парите не са открити нито във вилата, нито в джипа, в който Доктора бе разстрелян, нито в дома му в столичния квартал “Лозенец, разказва градският прокурор Николай Кокинов.

Освен самия Иван Тодоров, охраната и най-близките му хора, в островърхата вила влизали само две жени – чистачката и жена на име Кети, с която той живеел от известно време. Тя е съпруга на човек на изчезналия Мето Илиянски, с когото по това време се била разделила. Близки на Доктора предполагат, че е възможно тя да има пръст в изчезването им. Хората на Доктора дори твърдят, че нееднократно приживе са го предупреждавали, че имат съмнения по отношение на тази жена, но той не ги послушал. След като разбрала за разстрела на Тодоров, жената избягала набързо от вилата. Съмненията, че тя знае някаква информация, се подхранват от факта, че е поискала охрана от Златко Баретата.

От разстрела на Доктора в 14,30 ч. минали повече от 5 часа до 19,30 – 20 ч., когато във вилата в Боровец дошли полицаи и прокурори, за да извършат обиск. Това време е било достатъчно за изчезването на парите дори и след бягството на жената. Хората на Доктора, които са знаели за парите, са открили, че ги няма и в апартамента на ул. “Кораб планина” в Лозенец, където живее бившата съпруга на Доктора Вилияна Христодуло. Самата тя в деня на разстрела му не е била там, няколко дни преди това е заминала за чужбина. При огледа във вилата парите не са открити, разказва и наблюдаващия делото прокурор от Софийска градска прокуратура Веселин Найденов /чуйте повече във втория звуков файл/.

Точно заради намерението си да купи офис, Доктора се срещнал в деня на разстрела си, 22 февруари 2006 г., с адвоката си Георги Георгиев и бившата шефка на митниците Елка Владова. Тодоров харесал офис на втория етаж в сграда на бул. “Джеймс Баучер”, който искал да купи от Владова. Предния ден приел Златко Баретата във вилата си в Боровец и двамата обсъждали евентуален общ бизнес с имоти и строителство. Точно в 14 ч. пък, минути преди разстрела, Доктора е имал среща с бизнесмен от Перущица, негов познат от десетина години, който притежава фирма за търговия с цигари и алкохол за безмитни магазини. Двамата се канили да обсъдят идеята на Доктора даизнася цигари “Виктори” за Грузия. Срещата им била в ресторант ”Кристал”, но Доктора така и не дошъл. Дългогодишният адвокат на Тодоров – Георги Георгиев е научил за изчезналата сума пари от бившата съпруга на Доктора Вилияна Христодуло.

Георги Георгиев: Говореше се за около 300000 долара. Но аз се видях с Иван два часа преди да стане това, той не ми е казвал, че е имал такива неща в себе си. Но Иван беше много особен човек в отношението си към парите, много особен, не съм виждал такова отношение. Той страшно много мълчеше за пари, беше изключително дискретен. Ако ми дава на мен някакви пари, никой не знае; ако има да взима, ако има да дава – пак никой не знае.

Къде си ги пазеше, имаше ли си каса и сейф във вилата?

Не, никога не мога да задам такъв въпрос, защото съм такъв човек. Второ, дори да го бях видял, на никого нямаше да кажа, но нямам идея.

Ако ги е пазел на някакво специално място, колко хора са знаели?

Ако е имал такива неща, най-вероятно единственият, който го е знаел, е бил само той, освен ако не става въпрос за служебно плащане. Нещата, които бяха строго лични при него, не ги знаеше никой.

А тази жена, с която е живеел във вилата, тя дали не би могла да знае?

С оглед на някои особености при тази жена, с оглед на някои други особености, възможно е да знае. За тези пари аз научих може би ден-два или три след събитието, като ги разбрах от бившата му жена Лили. Тя е ходила, не е била във вилата там, но скоро след това е отишла. Те имаха съмнения, че тя се е занимавала именно с този вид «почистване». Бил съм многократно в тази къща и в 90% от случаите беше и тя, казва, това за мен беше дом. И казва – Аз знаех, че това е последното ми отиване, отидох просто да се сбогувам с мястото и със спомените за човека. Но времето, начинът, подборът на време, няколко часа е била горе – имаше съмнения в две посоки. Едната посока беше, че парите ги е взела тя, а другата – че на мястото се е случило това събитие.

Какво се е случило с тази жена Кети, какво е станало след убийството?

Чувал съм отделни фрагменти, знам за това, че има хотел, не съм сигурен доколко Иван го е финансирал. Иван беше много дискретен и в тези отношения.

Така става ясно, че разследванията за взрива и убийството на Иван Тодоров – Доктора са спрени, а изчезването на 300 000 долара непосредствено след разстрела дори не се разследва. Което не е толкова маловажно, като се има предвид, че по подобен начин изчезнаха скъпи вещи и от джоба на Милчо Бонев – Бай Миле непосредствено след убийството му, и такива кражби зачестиха и в редица други случаи.