Отворена група от съмишленици на идеята да се въведе задължително изучаване на шахмат в началния курс на училищата се създаде в Добрич. Инициатори са Тодор Спиров, председател на шахматен клуб „Енергия 21" и Тома Киряков, директор на Центъра за ученическо техническо и научно творчество. Те искат да предизвикат дискусии, за да се разбере смисъла и ползата от навлизането на играта в образователната и възпитателната дейност на училищата на България.
Идеята за предмета шахмат е възприета и в изборната програма на Силвио Данаилов, новият президент на ЕШС и БФШ и менажер на 19-я световен шампион по шахмат гросмайстор Веселин Топалов.
Инициаторите от Добрич дават за пример в подкрепа на каузата си въвеждането на шахмата за задължително обучение от 1 до 4 клас в Калмикия от президента на международната шахматна организация Кирсан Илюмжинов, който предлага това да се направи и в повечето страни от 170-те членки на ФИДЕ. "Най-младият гросмайстор на Калмикия е 15-годишен ученик, а като цяло учениците там побеждават връстниците си на национални състезания и олимпиади по всички изучавани предмети", казват Спиров и Киряков.
"Шахматът в най-ранната възраст вече е задължителна част от образователната система на повече от 30 страни по света. Специални грижи за неговото развитие се полагат в държави като САЩ, Русия, Китай, Индия, Германия, Франция, Испания, Холандия, Канада, Аржентина, Унгария, Беларус", добавят те. В съседна Турция спортът се развива с фантастична скорост, подкрепен от солидни инвестиции. Над два милиона деца играят шахмат в училищата, обучавани от около 50 000 преподаватели.
По данни на ФИДЕ в днешно време по света шахмат се играе от 600 милиона души. Очаква се в близките години бройката да достигне един милиард.