Шести блок - вече в действие
Шести блок - вече в действие / netinfo

Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй". В 14:06 часа днес блокът бе включен в енергийната система на страната след извършена проверка от Агенцията за ядрено регулиране. Към 16 часа мощността на блока достигна 50% и ще продължава да се повишава в съответствие с графика на Електроенергиен системен оператор ЕАД - София.

Шести блок бе спрян за планов годишен ремонт на 12 септември. По време на престоя бяха изпълнени предвидените ремонтни дейности, профилактика на оборудването и презареждане на реактора на 1000-мегаватовия блок със свежо ядрено гориво. Успешно бе завършен процесът на подмяна на управляващите системи за безопасност на шести блок с цифрови аналози, при което са отчетени изискванията на българските и международните норми и стандарти.

Пети блок работи с пълно натоварване на мощността.