Преглед на печата
Преглед на печата / netinfo
“Скандално празненство” – така е озаглавен водещият материал на областния вестник “Зов за истина”. Става въпрос за тържеството, на което магистрати от Оряхово и Козлодуй се почерпиха заради освобождаването под гаранция на уличения в престъпления зам. прокурор на Оряхово Димитър Викентиев. На празненството е бил и районният прокурор на Оряхово Николай Николов. Това бе причината по-късно той да подаде оставка.

Още от първа страница – “Започва плащането на местните данъци и такси”. От първи март започва приемането на плащанията за Данък недвижими имоти, Такса битови отпадъци и Данък превозни средства за текущатата година. Всички данъкоплатци ще получат писма от Националната агенция по приходите с размера на дължимите суми.

Колегите информират и за възможността Врачанският педагогически колеж да се превърне във филиал на Великотърновския университет. Това е обсъждано на среща при областния управител. От колежа са съобщили за изготвените вече документи за акредитация.

В “Зов за истина” днес ще намерите и месечното приложение за литература, изкуство и култура “Дъга”.

“Лом прес” отделя първата си страница на 2 криминални вести – “300 таблетки амфетамин изхвърлят наркодилъри” и “Крадец обира смъртник”.

Друга новина от вестника е забраната за бране на 25 билки, наложена от РИОСВ Монтана. С приближаването на пролетните празници екоинспекторите ще проверяват по пазари, магазини и улици за бракониери на билки. За превоз на забранена за бране билка е глобен софиянец, който с автомобила си е пренасял 20 чувала от лековитото растение.

Само 5 вида блики могат да се берат на територията на областите Монтана и Видин. Това са лечебната иглика, еньовче, лудо биле, червен божур и елшовиден зърнастец.