Протестна декларация разпространиха общинските съветници на ГЕРБ Враца. В нея се казва:
"Категоричното си несъгласие с действията на общинските съветници от групите на БСП, „НЕ ТАКА", ВМРО, довели до отлагане на редовно свикани и не проведени 3 заседания /03.08.2009, 30.09.2009, 12.11.2009 година/ на Общински съвет - Враца, без сериозни мотиви, спиране работата на Общинска администрация - Враца по значими и неотложни за всички нас, жителите на нашата община, дейности за увеличаване приходите, осигуряване на програмно финансиране по проектите от Европейския съюз за подобряване благосъстоянието на нашия регион, безсмислено отлагане във времето на помощите за болни и социално-слаби хора, създаване пречки за управлението на общинските лечебни заведения и ред други общозначими административни дела.
С тези си действия групите на БСП, „НЕ ТАКА", ВМРО упражняват политически натиск за блокиране работата на органа за местно самоуправление Общински съвет - Враца и местната власт в лицето на Община Враца.
Водени от гражданската си позиция и отговорността пред Вас, ние Ви дължим истината за всички отложени през последните месеци добри инициативи и усилия на Общинска администрация - Враца и на нас - съветниците от ПП"ГЕРБ", които сме единствените вносители на важни нормативни документи и доклади за подобряване и развитие на местното самоуправление.
Няма да скрием, че в старанието си да конституираме оптимално работещ общински съвет в синхрон с общинска администрация, по отношение на глобалните и важни теми от нашия живот, не винаги сме били прецизно точни в оформянето на доклади или документи, които в кратки срокове е трябвало да намерят израз, но в съдържателно и нормативно отношение, сме гледали нещата под лупа и сме защитавали интересите на всеки гражданин."