На гости в шато Загрей
На гости в шато Загрей / netinfo
Загрей ( тракийският Дионис, превод от гръцки - син на небето и земята ), така се нарича винарната на врачанския депутат Йордан Костадинов. Легендата разказва, че Зевс, като приел образа на змия, се съединил с Персефона и от този съюз се родил Загрей. Той по-късно бил изяден от титаните, заради което Зевс ги изпепелил.

“Идеята за името ни дойде от оброчната глинена плочка на Дионисиевия култ, която е намерена в пещера в местността”. В тази пещера се провеждали божествените мистерии, наричани дионисиевии оргии. Траките организирали този ритуал през пролетта – по нашия християнски календар това е между 14 февруари/Трифон Зарезан/ и Сирни Заговезни. Това ни разказа бившия изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй, сега народен представител и собственик на фамилната фирма "Загрей".

Ние пристигаме след ужасно дълго и проблемно снежно пътуване на гости на Данчо Костадинов, ден преди Никулден и първото нещо, което се натрапва е аромата на дрожди. Само по това можеш да усетиш, че си във Винарна “ЗАГРЕЙ”. А иначе сякаш влизаме в модерна изложбена зала. Подредени са близо 20 картини и няколко пластики. Те се вписват в артпространството с топлите български багри, които бликат от картините. Цялата предна част на сградата е от стъкла, а през тях се вижда ширналия се пейзаж на Тракийската низина.

“Вземете си по една чаша и тръгваме да разгледате”, казва народния представител и личи, че му е много приятно да се похвали пред журналисти от врачанските и националните медии. Заедно с нас е и д-р Антонио Георгиев , областен управител на Враца.

Аромат на вино и свърхавангардно оборудване за преработка и дестилат на грозде, над хиляда дъбови бъчви от странджанскои гордостта на стопанина – това ни показва Костадинов.

”Имам 120 хектара собствени лозя и от тях получавам 1,5 милиона бутилки. Сортовете , които отглежда са Мавруд, Каберне Совиньон и Шираз.

“Много по-трудно е да създадеш и менижираш такова производство. Много по-трудно от управлението на АЕЦ, с усмивка споделя бившят директор на атомната централа. Посъветваха ме да не продавам земята си, а по-късно решихме да насадим лозята. 24 човека работят в “Загрей”, предимно млади хора от околните села на Първомай. От лозето до бутилките, които тръгват да се продават в 6 страни по света – всичко това е дело на фамилната фирма Костадинови.

“Много ми е хубаво виното – на “Винария” винаги взимам 2 награда. Просто не присъждат първа” – с гордост разказва Йордан Костадинов. А от семките на гроздето чрез студено пресоване получаваме масло, което също се цени много на Европейския пазар. 500 грама от него се продават за 200 евро.

“Най-добрите ми марки вина са Мавруд 2004 – то има плътен цвят и интензивен аромат. Атрактивните червени и черни плодове преминават в добри танини и завършват с приятен вкус. За първи път в България ние произвеждаме и бял мавруд – вино за ценители. Особено горд съм и с розето, което сме направили тази година – то има плътен и експанзивен вкус с подчертана сладост в аромата от ягода, круша, които създават усещането за свежест и напомнят за вишна и зелена ябълка. Във вкуса ще усетите кайсия и вишна. Има приятен завършек и е много подходящо за безгрижни часове с приятелите” – с такава вещина разказва депутатът Костадинов..

Семейното начало във винарна “Загрей” е силно застъпено. Заради това още от създаването си през 2004 г. винарната прави специално вино за себе си и приятелите. Идеята е всяка година фамилната колекция да се попълва от нови 1000 бутилки. Виното се селектира от най-добрите бъчви за съответната реколта. Дължината на серията е 1 250 бутилки, като всяка бутилка има на етикета си уникален. номер.

Когато минаваме с чаша в ръка пред поредния сорт вино – разбираме, че Шираз от първата реколта дава вино “Салта” и освен красивия цвят и богат плодов аромат, то ухае на висококачествен български дъб.

“Трудна работа е винарството, споделя Костадинов, опрял се на бъчвите. “Виното е жив организъм. Но ми е много приятно да се занимавам с това. Идваме си всяка събота и неделя. А сутрин, като вдигна щорите на френските прозорци, виждам как се е спряла някоя сърна в полето, как зайци и фазани се разхождат в имота ми. Синът ми и снахата се занимават с винарското производство. След като поровиха в Интернет и изпратиха 30-40 е-мейла по света, получиха в отговор 15 оферти. От тях останаха 6-7 фирми от света, с които търгуваме. Снахата е австрийка и излъга баща си, че в България ще получава за работата си 400 евро, а не лева, защото й беше неудобно пред нейното семейство. Синът ми наред с винарната завършва и дисертацията си. Тук се роди и тримесечния вечеДанчо Костадинов – джуниър.

“Това е всичко, което съм искал да направя след 50-тата си година – казва Костадинов. А така давам възможности и на децата си.

Винарна “Загрей” е построена през 2004 г., като са използвали спечелeните субсидии по проект на PHAR “С близо 6 милиона лв. направихме нещо, което разнася славата на България по света. Мои приятели –експерти ми направиха проучване – в какво е най-добре да инвестираш в България. Оказасе, че най-ценния български продукт за света е розовота масло и орехите. На трето място е производството на българското вино”, разказва за началото на идеята Костадинов.

Ако имате път към Първомай, непременно се отбиите до шато “Загрей” - там ще опитате Салта, Мавруд, Премиум, Семела, Тиара, Каберне Совиньон, Розе и ароматните вина от Фамилната колекция на народния представител Йордан Костадинов. И аз бях там – и пих , и се веселих.