Двама заболели от грипа във Видин
Двама заболели от грипа във Видин / netinfo

На работна среща, свикана от кмета на общината Румен Видов д-р Пеко Пеков, директор направление „Здравни дейности" към общината съобщи, че вече има регистрирани два случая на свински грип в град Видин. Заболели са две момичета на 10 и на 18 години от две различни училища. На срещата стана ясно, че случаи на заболели от щама А (H1N1) има и в Монтана. При едно от децата болестта е преминала без особенни усложнения, каза още д-р Пеко Пеков.

В училищата в община Видин се провеждат разяснителни кампанни сред родителите, с цел превенция от евентуална грипна епидемия, каквато вече е обявена в няколко града в страната. Дадени указания на медицинския персонал в здравните заведения във Видин, а също така в училищата и в детските градини и ясли.

Румен Видов поясни, че целта на срещата е да се изясни обстановката около нарастващия брой на заболели от новия щам на грипния вирус.

 На срещата присъстваха и представители на Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве, които съобщиха, че вече са издадени предписания до директорите на училищата на територията на община Видин. Един от поставените акцинти е върху хигиена на помещенията, която трябва да е изрядна. Трябва да започне да се прилага и т.нар. „сутрешен фирлтър" - в детските заведения и училищата децата, за които има съмнения, че са със симптоми на грипни заболявания да не се допускат до останалите деца и ученици.

Сред другите точки, в изпратените предписания от РИОКОЗ е посочена и необходимостта от редовното проветряване на помещенията и осигуряване на достатъчно дензификционни препарати. Проверките на здравната инспекция са установили, че предписанията се изпълняват. Ще се изисква и постоянна информация дали има регистрирани и върнати по домовете болни деца.

Съгласно заповедта на министъра на здравеопазването изпратена до всички здравни заведения в страната, болниците във Видин и Белоградчик имат разработен противогрипен план за действие. Има подсигурени антивирусни препарати, по-голямата част от които се съхраняват в РИОКОЗ- Видин, останалите са разпределени във видинската и белоградчишката болници.