Офицер от НВУ „В. Левски" покори връх Хан Тенгри, висок 7010 метра. Майор Милко Стефанов стъпи на "Господарят на ветровете" или "Властелинът на небесата", както още е известен върхът, на 9 август.
Хан Тенгри е разположен на границата между Киргизтан и Казакстан на 7 км западно от Китай в сърцето на Централен Тян Шан и е безспорно един от най-красивите върхове в света. Той представлява почти перфектна пирамида с остри гребени, покрити със сняг и лед. Великотърновският офицер атакува върха като част от международна експедиция, в която е единственият българин. На пресконференция той специално благодари на колегите си и на Войсковия университетски спортен клуб „Васил Левски", осигурили му чрез дарения нужните 6 000 лева за експедицията.
Майор Стефанов е роден преди 42 години в Полско Косово. Завършва Военния университет през 1993 г., специалност танкови войски, след което 8 години служи в Шумен. През 2001 г. се завръща в НВУ. По алпинизма се запалва покрай сина си и става член на Клуба за екстремни спортове и планинарство „Царевец". През 2007 г. атакува връх Корженевская, висок 7 105 метра, достигайки до 6850 м. През следващите три години учи във Военната академия и временно преустановява катеренето. След успешното и завършване отново се връща към походите в планината и десеткилометровите кросове през ден, които са част от подготовката му.
Полковник Коста Баев, председател на Войсковия спортен клуб „Васил Левски" и майор Милко Стефанов
„Катеренето за мен не е детска мечта, а по-скоро зряла любов. Стартът е доста труден, след което идва момент, в който трябва да оцениш дали ставаш за това. Сега вече е състояние на духа, но и много труд и подготовка", признава майор Стефанов. Съчетанието на службата с тренировките в планината, всяка събота и неделя, е свързано с много лишения за семейството му и той е горд, че има подкрепата на близките си.
На 4 юли това лято покорява втория по височина връх в Алпите- Дюфор /4634 м./ в масива Монтероза в Швейцария. Изкачването е част от подготовката му за Хан Тенгри, като избира този пик заради характерните ниски температури.
На 22 юли с полет от Истанбул за Ала Ата стартира експедицията към Тян Шан. От базовия лагер Каркара десетчленната група първо прави аклиматизиращи изкачвания и покорява връх Чапаев /6 100 м/, след което на 5 август тръгва нагоре.
„На 6 август времето рязко се влоши, но независимо от това предприехме изкачване към лагер №3. На 8 август, когато трабваше да щурмуваме, буквално не можехме да излезем от палатките и се наложи да чакаме. От базовия лагер ни съобщиха, че в следващите три дни няма изгледи за положителна промяна. На следващата сутрин в 5 часа все пак решихме да тръгнем, тъй като въпреки че имаше силен вятър и бе много студено, нямаше облаци и не валеше сняг. Около 16 часа бяхме на върха. Бързо направихме снимки и тръгнахме надолу, защото знаехме, че ни чака много тежко слизане. Спускахме се пет часа до трети лагер и с прибирането в палатките времето пак се влоши", разказа Милко Стефанов.
Чуйте подробния разказ на майор Стефанов в звуковия файл.