- "Славянска приказка" гостува във В. Търново, кинематографисти подкрепиха града за културна столица на Европа
Над 300 игрални, документални и късометражни филми от България, Русия, Молдова, САЩ, Германия, Франция, Китай, Македония, Черна гора, Сърбия, Унгария, Австралия, ЮАР, Казахстан са включени в Първия международен фестивал „Славянска приказка”, който гостува в петък във В. Търново. Официално събитието бе открито на 12 септември в Руския културно-информационен център в София. Първото издание на артфорума е посветено на 1150-годишнината от създаването на славянската писменост и утвърждаването на славянската култура в Евразия.
Най-добрите ленти в отделните категории ще бъдат обявени днес. Трима от победителите ще получат статуетката “Хелиос”. Ще бъдат раздадени и 10 специални награди “Свети Георги Победоносец”. Изявени общественици и културни дейци ще получат почетното отличие “Българска роза”.
Президент на фестивала и главен организатор е проф. Димитър Димитров, а председател на журито е Соломон Шулман, писател и кинодраматург от Австралия. Съпредседатели на комисията, която оценява творбите, са Ю Сяо-ган, кинорежисьор и продуцент от Китай, и Димитър Гочев, кинорежисьор и продуцент от България.
„За Община Велико Търново е не само престижно, а и истинско удоволствие, че този фестивал гостува във Велико Търново. Това е един аспект от културния живот на града, който има огромно значение. Стараем се да обхванем целия спектър на културните изяви, на културните процеси, които протичат при нас, да бъдем в крак с всички събития, които протичат в света, а една много важна част от тях - това са славянската култура, славянската писменост, контактите, обменът на културните продукти със славянските страни. Този фестивал затова е и акцент в нашата програма за кандидатурата ни за европейска столица на културата през 2019-а, защото представя ролята на славянската култура в общата европейска култура”, каза директорът на дирекция „Култура и туризъм” в Общината Нелина Църова. Тя съобщи още, че филмите, представени на феста, ще се излъчват в конферентната зала на Общината при свободен вход в продължение на една година.
Чуйте я в първия звуков файл.
Председателят на селекционната комисия проф. Димитър Кабаиванов, разказа, че над 40 са достойните за награда филми. Той акцентира върху казахстанския филм "Аз и Я", представящ исторически личности, свързани с Европа и Евразийското пространство, руският "Notre-Dame de Paris" и цикъла “Третата световна война започна” на известния кинематографист Владимир Синелников.
Последният филм проф. Кабаиванов определи като “най-любопитното и спорно нещо в чисто политически и човешки план, което засяга всички, особено във връзка с много острата политическа ситуация, която е около Сирия и Близкия Изток”.
Повече от него във втория звуков файл.