Mluzev
Mluzev / netinfo
„Сградата на болницата в Елена се продава.  Целият сграден фонд на търговското дружество МБАЛ „Д-р Димитър Моллов“, което е в ликвидация, е сложено на тезгяха за продан, а първоначалната тръжна цена е 1 милион лева”, съобщи днес кметът на Община Елена инж. Дилян Млъзев. Обявление за продажбата отскоро е публикувано в кметската управа.
 
Сумата от 1 млн. лв. реално е размерът на общата сума без лихвите, на която възлизат задълженията на  обявеното в несъстоятелност лечебно заведение. Парите са дължими  за заплати на медицинския персонал, на доставчици на лекарства, за електроенергия и други консумативи. „Най-голям е дългът на лечебницата към НАП”, уточни още инж. Млъзев. Според него цената е много висока. Преди време обаче  сградата  е била обявена за продажба за изключително ниската  цена от 150 000 лева. Решение  на Великотърновския Окръжен съд за спиране на разпореждане с имуществото на МБАЛ, е  станало повод да се прекрати процедурата за продажба.
 
Сградата на бившата болница е  модерна и запазена. В нея  са настанени Хоспис с капацитет  25 човека, Спешна помощ, Медицински център, както и кабинетите на общопрактикуващи лекари.
 
Сградата е пусната „на цяло“, а не на обособени части.
 
Инж. Млъзев обясни, че Община Елена е съсобственик с МБАЛ, която има по-големи дялове. Мажоритарният собственик е длъжен да предложи първо на кметската управа да изкупи сградата или обособени части от нея. Това е и вариантът  за запазване на действащия хоспис в бившата болница. Услугите, които се предлагат там са добри и капацитетът винаги е запълнен, обясни още кметът на балканската община. Таксата е леко завишена от 25 на 27 лева на ден. Обслужването се извършва от квалифициран персонал от медицински сестри.
 
Междувременно по проект на Министерството на здравеопазването се подготвя настаняването на Спешна помощ  в   нова  сграда. „Община Елена дари един от терените си за построяване на Нов център за Спешна помощ по проект на Министерство на здравеопазването”, обясни Млъзев.  
 
Ако бившата лечебница бъде купена , макар и на по-ниска цена, може да остане  болница за долекуване и рехабилитация,  или да се превърне в модерен рехабилитационен център, изрази надежди кметът на балканския град. „Може да се превърне и в модерен дом за стари хора”, коментира още еленският кмет.
 
Инвестиционен интерес до момента не е заявен.
 
Болницата в град Елена е с над 120-годишна история и е една от първите болници в България след Освобождението. Открита е  през 1880 г., а в нея са работили известни лекари, които са и основоположници на здравеопазването. Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Димитър Моллов-Елена” ЕООД, е търговско дружество от 2000 година. Към настоящия момент дружеството е в ликвидация и не предлага предоставяне на здравни услуги.

Здравното заведение носи името на еленския медик д-р Димитър Моллов, който е основоположник на българското здравеопазване и  създател на първия здравен закон  през 1879 г. . Д-р Моллов е основател на Българския червен кръст (1883). Според еленчани,  болницата е трябвало да остане като паметник на българското здравеопазване и да работи, а не да се продава на цената на задълженията, до които се е стигнало по една или друга причина.