Отбелязват 170 години краезнание в България
Отбелязват 170 години краезнание в България / netinfo
170 години от началото на краеведското движение у нас ще бъдат отбелязани в пет български града. Това съобщи председателят на Съюза на краеведите проф. Марин Ковачев от Великотърновския университет.
Началото на организираната фолклорна и етнографска дейност е поставено с писмо на украинския историк и славяновед, който доказва славянския произход на българите, Юрий Венелин до българския просветител и книжовник Васил Априлов. Юрий Венелин иска от Априлов да събере информация за български народни песни, обичаи, носии, обреди, вярвания и суеверия от определени територии на страната – Западна България, В. Търново, Преслав, Шумен.
През 60-тте години на миналия век излиза първият краеведски вестник „Български старини”. „Архив за поселищни проучвания” се издава от Великотърновския университет и е единственото тематично списание, което излиза в страната. Търновското висше училище е и мястото, в което е учреден през 1990 година Съюза на краеведите в България. В него членуват над 200 краеведи. Реалният им брой обаче е много по-голям, коментира проф. Марин Ковачев, защото по думите му краеведи са и историците, и географите, етнографи, социолингвисти, библиотекари, тези, които се занимават с изкуствознание, със селско стопанство, тъй като краезнанието - това са регионални изследвания във всяка една област.
За юбилейната годишнина се организира поредица от научни конференции в Перник, Стара Загора, Монтана, Габрово и Добрич. В тях ще се включат близо 10 краеведи от Велико Търново.
По време на форумите ще бъдат наградени изявени краеведи с дипломи и почетни грамоти.