Международият фестивал “Ежедневието на средновековен Търновград“ се организира за втори път. Тази година той е обвързан с две големи исторически годишнини – 820 години от интронизацията на цар Калоян и 810 години от неговата гибел, съобщи Нелина Църова, доректор Дирекция „Култура и туризъм“ в Община Велико Търново. Тя отбеляза, че царуването на цар Калоян е един от ключовите моменти в историята на България и този български владетел заслужава да бъдат отбелязани най-важните моменти от неговото царуване. „Затова решихме фестивалът да бъде събитието, с което ще отбележим тези исторически годишнини“, поясни Нелина Църова.
Фестивалът ще бъде открит на 30 юни, в петък, на пл. „Цар Асен I“. Тогава ще бъдат представени всички участници в следващите два дни. Основният акцент е на 1 юли от 11.00 часа в Царския дворец в крепостта „Царевец“. Тогава ще бъде направен един исторически спектакъл, който е по Радко Радков. Името му е „Битка на царе“. Той ще представлява възстановка на моменти от битката при Одрин от 1205 година и пленяването на Балдуин. В нея, освен всички реанактори, ще участват и актьори от МДТ „Константин Кисимов“. Това е продължение на проекта между театъра и Община Велико Търново „Величието на Асеневци“ от 2015 година.
От 19.00 часа, Царския дворец в крепостта „Царевец“, ще бъде направена историческа реконструкция на коронацията на Калоян. Благодарение на исторически проучвания, коронацията ще бъде представена възможно най-автентично, тъй като са използвани много извори, описания и паралели. Това се организира изцяло от реанакторите, участващи във фестивала, без актьори от театъра.
В самия фестивал ще се включат над 100 реанактори от страната и чужбина. Атрактивното събитие се организира от Община Велико Търново, Регионален исторически музей - Велико Търново и СНЦ „Търновци“ – Велико Търново и тази година е под мотото „Възходът на Калоян”.
В историческите възстановки на бита, кухнята, занаятите, изкуствата и воинските умения на България, Византия и Европа през средните векове ще участват групи и свободни реконструктури и занаятчии от страната и чужбина.
На Царевец ще се представят групите „Бели орлови" от Белград, ,Република Сърбия, познатата от миналогодишното издание група “Ursului brun”(„Кафява мечка“) от румънската столица Букурещ и трансилванска група за "жива история“ „Черният дракон“. Във фестивала ще се включат и българските групи Сдружение за исторически възстановки "Чигот" – Варна, Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции "Авитохол" – Варна, Средновековно общество MODVS VIVENDI – София, Наемна дружина “Барадж” – Пазарджик, Група „Верени“ – София, „Средновековна крепост Туида” – Сливен, Проект „Св. Лазар“ и домакините от СНЦ „Търновци“ – Велико Търново.
Вълшебната музика на средните векове ще може да се чуе вечерта на 1 юли, в Царския дворец, по време на концерта на група „Ериней“.
Своите умения в старите занаяти ще демонстрират и свободните реконструктори Мариан Маньовски от София (изработване на сложносъставeн лък), Борис Бедросов от Бургас (майстор ковач, специалист по източни хладни оръжия и брони), Иван Рендаков от Пловдив (майстор по отливки от бронз, обработка на стъкло, бижутер), Емил Маринов от Шумен (майстор на студеното коване на цветни метали), Калина Атанасова от Варна (български средновековни костюми), Йордан и Жана Сивкови от Добрич (ранните български оръжия, облекла и нрави), Ивайло Енев от Русе (майстор-ковач на брони, шлемове и щитове), Надежда Николова от Шумен (майстор на бижута, облекло и аксесоари от периода на първо и второ българско царство), д-р Константин Колев от София (реконструкция на нормански воин и наемник във византийската армия в периода XI-XIIвек) и Стефан Стефанов от Шумен (майстор-резбар) .
Достъпът до фестивала е свободен, като се заплаща само входна такса за Архитектурно-музеен резерват „Царевец“.
Програма
30 юни (петък)
19.00 - 21.00 ч., площад „Цар Асен I“ - Тържествено откриване на фестивала, представяне и демонстрации от групите, музикални и танцови изпълнения от участниците.
1 юли (събота)
9.00 ч., Асенова порта - Откриване на фестивалния ден, Представяне на групите и програмата за деня.
9.00 - 10.30 ч. - Демонстрации по центрове.
11.00 - 12.00 ч., Царски дворец - Моменти от битката при Одрин от 1205 г.
13.00 - 15.00 ч. - Демонстрации по центрове;
15.00 - 18.00 ч. - Уроци по средновековни танци, средновековна кухня, бойни умения и стрелба с лък.
19.00 - 21.00 ч., Царски дворец - Жива картина “Коронясването на Калоян”. Демонстрация на артистични и бойни умения, средновековни танци. Концерт на група “Ериней”.
21.00 - 21.30 ч. – Факелно шествие до площад „Цар Асен I“
21.30 ч.– Аудио-визуален спектакъл „Звук и светлина“ – площад „Цар Асен І“
2 юли (неделя)
9.00 ч., Асенова порта - Откриване на фестивалния ден, представяне на групите и програмата за деня.
9.00 - 11.30 ч. - Демонстрации по центрове - уроци по средновековни танци, средновековна кухня, бойни умения и стрелба с лък.
13.00 - 15.30 ч. - Демонстрации по центрове.
16.30 - 17.00 ч., Асенова порта - Тържествено закриване на фестивала.