50 години от първата историческа сбирка в града ще отбележи Историческият музей в Горна Оряховица. От 12,00 часа ще бъдат представени снимки и архивни документи от откриването на сбирката до наши дни, както и някои от по-значимите дарения.
Официално ще бъде открита и поредицата от юбилейни изложби "100 години от Балканските войни 1912-1913", „100 години Захарни заводи в Горна Оряховица" и „90 години от Горнооряховски мострен панаир". С грамоти и плакети ще бъдат отличени служителите, допринесли за изграждането и утвърждаването на Исторически музей Горна Оряховица през тези 50 години.
През 1962 г. в Г. Оряховица се създава инициативен комитет от 7 души. Негов председател е Йордан Димитров. Основната цел е да се създаде и подреди музеен кът в сградата на читалище „Напредък". Сбирката е официално открита в 09.00 ч на 21 октомври 1962 г.