Ген. Харизанов с медал Велико Търново І степен, 8 млн. лв. са вложени в инфраструктурата на НВУ
Ген. Харизанов с медал Велико Търново І степен, 8 млн. лв. са вложени в инфраструктурата на НВУ / Дарик нюз

Началникът на НВУ „Васил Левски” бригаден генерал Цветан Харизанов бе удостоен с медал „Велико Търново І степен”. Отличието му бе връчено от кмета Даниел Панов за неговите дългогодишни образователни усилия и принос за отстояване достойнството, престижа и авторитета на старата столица. Почетният знак бе връчен на бригадния генерал на тържество по случай 135-годишнината от създаването на първото военно училище в България. В словото си Даниел Панов подчерта, че няма значимо събитие, което да е осъществено без активната подкрепа на Националния военен университет и посочи приноса на генерала, офицерите, сержантите, курсантите и кадетите в решаването нае всеки един казус в града и региона.

„Ние приемаме нашия военен университет като важна част от образа, представата, лицето на Велико Търново. Ние гледаме на днешните генерали, офицери, сержанти, курсанти, кадети не само като продължители на достойните ни предци от 18-и Етърски полк, но и като хора, които имат свой принос в стратегическия ни проект „Велико Търново – кандидат за европейска столица на културата през 2019 г.”, каза още Даниел Панов.

В словото, с което откри празника, бригаден генерал Цветан Харизанов припомни славната история на висшето военно образование у нас. Същинското начало на Националния военен университет е на 6 септември 1878 г. Тогава капитанът от руската армия Николай Николайевич Флейшър издава заповед номер 1 по Софийското военно училище. Той е създадено в тогавашния Филипопол, но е наречено Софийско, защото е било ясно, че седалището му ще бъде в столицата. В средата на ноември същата година базата действително е преместена в София.

На 26 ноември училището е открито и осветено. Занятията започват още на следващия ден. А датата 26 ноември остава като рожден ден на днешния университет и е записана като такава с решение на Народното събрание от 14 юни 2002 г. Тогава депутатите гласуват и преобразуват трите военни училища във Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия в Национален военен университет „Васил Левски”. Реално обаче, училището ни има статут на висше още от 1924 г. Статутът му е утвърден от цар Борис III и от тогавашното Народно събрание. От есента на 1958 г. училището е преместено във Велико Търново и заема бившите казарми на 18 пехотен полк.

Днес във Военния университет се обучават повече от 3300 студенти - бакалаври и магистри, курсанти, докторанти, кадети. Курсантите избират измежду 22 специалности, а цивилните студенти – между 16. Акредитираните докторантски научни специалности са 15.

Генерал Харизанов добави, че близо 8 милиона лева са вложени в инфраструктурата на университета за последните пет години. Повече от 3 600 000 лв. са дошли по проекти. Още толкова от външни инвеститори, а от Министерството на отбраната са финансиралие с близо 695 000 лв. Бюджетните средства, които са вложени от НВУ са близо 475 000 лв. „Работихме много активно и с бизнеса, благодарение на което вече имаме четири нови кабинета, всички оборудвани с дарения. Имаме модерен Център за дистанционно обучение и пет кабинета в него, зали за изучаване на немски, френки и гръцки език, направени отново с дарения”, каза още ген. Харизанов. С 250 000 лв. е модернизиран полигонът в Беляковец, който вече е най-модерният стрелкови комплекс, а с 1 800 000 лв., получени от Министерството на отбраната, вузът е успял да реновира спортната си база. Четири проекта е спечелило ръководството пред Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” през 2011 г. и те са на стойност 1 500 000 лв.

След словото на генерала 29 курсанти и студенти получиха „Грамота за принос за издигане престижа на НВУ „Васил Левски", съхраняване на човешките и институционални добродетели и ценности и успехи в овладяване на познанието".
13 преподаватели от НВУ, които през последната година са получили научна степен „доктор на науките", образователна и научна степен „доктор" и са заели академични длъжности „доцент", взеха грамоти съответно „Maxima cum laude", „Insigni cum laude" и "Summa cum laude".

Званието „Почетен професор на годината" получи полковник доцент Димитър Димитров, който е началник на катедра „Организация и управление на тактическите подразделения от сухопътни войски" в НВУ „Васил Левски". С почетно звание „Доктор хонорис кауза" бе удостоен академик Живко Жеков.

Сред гостите на церемонията бяха още областният управител Георги Рачев, ректорът на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” проф. Пламен Легкоступ, много висши командири от българската армия, бивши началници, заместник-началници на НВУ „Васил Левски" и на военните училища във Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия. Почетен знак на НВУ бе връчен на началниците, а Грамота за принос в развитието на военното образование на заместник-началниците и деканите на факултети.