/ община Девня
С внушително шествие на общо 7 групи за исторически възстановки в Девня започна третото издание на фестивала „Марцианопол – животът в древния град“.

Над 100 реенактори от България и Румъния ще се изявяват на арената на античния амфитеатър този уикенд, а публиката има възможността да участва активно във фестивалната програма. 

община Девня

Специални гости на събитието бяха народните представители от ПП ГЕРБ д-р Емилия Милкова и Таня Петрова, кметът на Община Ветрино Димитър Димитров, кметът на варненския район „Младост“ Христо Христов, заместник-кметът на Община Вълчи дол Димитър Тодоров, председателят на Общински съвет - Суворово Данаил Йорданов, началникът на полицейското управление в Девня – гл. инспектор Байрам Нишад и др. 

община Девня

В приветствената си реч към публиката кметът на общината Свилен Шитов изтъкна, че за него е чест, че гости на фестивала са депутати, които са и членове на парламентарните комисии по култура и образование. 

„Руините на античния амфитеатър за трета поредна година отварят портал във времето, за да се пренесем в античното минало на нашия град, когато той е носил името Марцианопол. 

община Девня

Предстои ни да видим и най-вече да усетим духа на древното минало, да изпитаме онази тръпка от пътуването назад във времето, която ще ни накара да се почувстваме по-знаещи, одухотворени и горди, че сме наследници на велики цивилизации. Добре сте дошли на третото издание на фестивала „Марцианопол – животът в древния град!“, приветства множеството Свилен Шитов. 

Първият фестивален ден започна с представяне на участниците: тракийци, римляни и варвари – цивилни и въоръжени, воини и роби, занаятчии и весталки, мъже, жени и деца, пременени в антични одежди. 

Езически ритуал на древен жрец и птицегадател, който трябваше да измоли благоразположението на боговете, и мистичен тракийски танц в изпълнение на формация „Арт денс“ - Варна бяха сред другите акценти на експозиционната част. 

община Девня

Паралелно с това зрителите имаха възможността да разгледат лагерите на реенакторите, да си изковат реплики на антични монети, да изпробват грънчарските си умения, да стрелят с копие и лък и да опитат от вкусната римска кухня.

Посетителите на фестивала се запознаха с бита и въоръжението на траки и римляни, които се биха на арената, гледаха конни демонстрации и гладиаторски боеве. 

Публиката имаше възможността да участва и в пазара на роби, за които стана ясно, че през Античността са били добре образовани и са можели да четат и да пишат. Жени и деца си накупиха слуги за по 50 стотинки и получиха като награда по една тракийска делва с вино.  

Първият ден на „Марцианопол – животът в древния град“ завърши с томбола, в която участваха всички регистрирали се посетители.