/ Дарик Варна, архив
Отделението поема пациенти от цяла Североизточна България, тежките травми са все повече
Д-р Радосвета Бабева
99258
Д-р Радосвета Бабева
  • Д-р Радосвета Бабева
Капацитетът на реанимацията на варненската болница „Св. Анна” е недостатъчен да поеме увеличаващия се брой на пациентите и понякога се налага те да бъдат настанявани на обикновени легла, а необходимата апаратура се взема от операционните зали.

Това съобщи в ефира на Дарик д-р Радосвета Бабева, която работи в отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Св. Анна”. Реанимацията разполага с 11 легла, но поема пациенти от цяла Североизточна България.

Отделението поема тежката травматология от цялата област, както и от съседните. Поради тази причина реанимацията е в постоянен режим да работи „на ръба” с наличните легла, апаратура и персонал.  
 
„Пациентите, за които се грижим, могат да бъдат разделени на три групи. Към първата спадат тези, които лежат в други отделения и са претъпели спешни интервенции. Втората група е на пациенти след неврохирургични операции и нуждаещи се от по-дълго наблюдение, както и на възрастни хора след ортопедични или хиругични операции. Третата група е най-многочислената и към нея спадат травматичните пациенти, приети след катастрофи, опити за самоубийства, производствени или битови травми”, обясни д-р Бабева. 
 
Нейните наблюдения сочат, че все повече се увеличават младите пациенти, пострадали при пътни инциденти. Много от тях след това остават инвалиди за цял живот. Д-р Бабева даде за пример приемането на шестима младежи в тежко състояние само през миналата седмица.
 

„Лятото травматизмът е по-голям заради инцидентите с моторджии и туристи, като сме имали случаи чужденци да скачат в празен басейн. През есента зачестяват паданията на възрастни хора от дървета при бране на орехи и ябълки. През пролетта се увеличават опити за самоубийства, като само за седмица сме имали четирима пациенти, решили да сложат край на живота си със скок от високо”, разказа още д-р Бабева. 
 
Според нея реанимацията в „Св. Анна” трябва да бъде разширена с още поне 5 реанимационни легла, снабдени с необходимата апаратура. Персоналът също е крайно недостатъчен, посочи д-р Бабева, която работи в отделението повече от 20 години. В момента в отделението работят 28 лекари и над 30 сестри.
 
„През 90-те години на миналия век, когато започнах работа, персоналът се състоеше от 70 души, а леглата бяха по-малко”, разказа д-р Бабева. 
 
Целият разговор с д-р Радосвета Бабева е в прикаченото аудио.