Почина един от първите солисти на Варненската опера
Почина един от първите солисти на Варненската опера / Източник: Thinkstock/Guilliver и Държавна опера Варна

На 89-годишна възраст почина баритонът Михаил Зидаров, който е един от първите солисти на Варненска опера.

Михаил Зидаров е роден на 12 януари 1926 г. в Бургас. Още от юношеските си години е запленен от сцената. Работи като сценичен уредник в Бургаския драматичен театър, където играе миманс и малки роли в детския репертоар. Първите му по-сериозни изяви са свързани с Общинския театър в Силистра, където пробва своите сили в драматичното изкуство. Пръв открива певческите способности на младежа Николай Вульпе, бащата на големият български диригент Иван Вульпе. Тази среща се оказва щастлива за бъдещето му на оперен певец. В края на 1947 г. след успешно издържан конкурс, Михаил Зидаров е назначен като артист в току-що основаната Варненска опера.

Почина един от първите солисти на Варненската опера
netinfo
Още с дебютните си роли на Силвио от “Палячи” и Марсел в “Бохеми”, Михаил Зидаров заявява своето силно присъствие в трупата на Варненската опера. Следват Фигаро, Валентин, Елецки, Доктор Малатеста, Гулиелмо, Жермон, Евгений Онегин, Шарплес, Риголето  – роли, които му отреждат заслужено място сред първите баритони в българския оперен театър. В богатата репертоарна палитра на певеца се открояват още образите на Леско от “Манон Леско”, Зурга от “Ловци на бисери”, Сид от “Алберт Херинг”, Папагено от “Вълшебната флейта”, Линдор от “Хофманови разкази”, Ренато от “Бал с маски”, Д-р Малатеста от “Дон Паскуале”, Граф Алмавива от “Сбатбата на Фигаро” на Моцарт и любимата за всеки баритон роля на Риголето.

Значителен е приносът на Михаил Зидаров в реализацията на 12 произведения от български композитори, главно в оперите на Парашкев Хаджиев. С много усет към спецификата на жанра, темпераментно и убедително той пресъздава редица образи в оперетата: “Виенска кръв”, “Хубавата Елена”, “Веселата вдовица”, “Прилепът”, “Царицата на чардаша”.

„Близо 50 творчески години Михаил Задаров отдаде на сцената, над 60 роли, стотици спектакли, участия в концертни програми, гастроли в страната и чужбина. Това е равносметката на един достоен живот, отдаден на голямото изкуство – музиката. И на преклонна възраст посещаваше спектаклите на Варненската опера, радваше се на успехите на другите и мъдро ги съветваше. Помним всичко това и отдаваме своята почит пред светлата памет на първия баритон на Варненската опера, певеца и учителя Михаил Зидаров!”, заявяват от екипа на Държавната опера в морския град.

Погребението на Михаил Зидаров е днес в гробищния парк на село Тополи.