Повод за тази среща стана аварията в понеделник, при която цяла Варна остана без ток за половин час. Ако не бе бързата намеса на институциите, спирането на тока можеше да се окаже фатално за недоносените бебета в кувьози, за болните на хемодиализа и за пациентите на командно дишане. На карта бе поставено и екологичното равновесие на цяла Варненска област, тъй като внезапното прекъсване на електроподаването е довело до риск от изпускане на отровни газове от химическите заводи в Девня, каза началникът на ОД "Гражданска защита" полк. Митко Георгиев.
Липсата на оперативна връзка между Електроразпределение Варна и институциите, неритмичната профилактика на съоръженията, недостатъчният брой на аварийните екипи, които не дават денонощни дежурства, а след 5 следобед действат на "повикване по домовете" - това бяха част от въпросите, които областният управител и кметът на Варна поставиха за обсъждане.
"Проблемът в България е, че има твърде малко резервни захранвания и когато се прави профилактика, те не могат да покрият нуждата от електроенергия" - така Ашендорф обясни липсата на редовна профилактика на съоръженията. Той увери, че постепенно дружеството ще изгради резервни захранвания.
Следващата среща в същия формат е насрочена за 15 ноември.