По тази процедура може да бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ за общо 3 млн. лева. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки проект е 100 000 лв., а максималният – 400 000 лв. За тази процедура не се изисква съфинансиране от страна на бенефициента. Важно е да се подчертае, че всички проекти по ОПАК се подготвят на български език. Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20 ноември 2007 г., 16.00 часа. След изтичането му Управляващият орган на ОПАК – дирекция „Управление на проекти и програми” в МДААР – ще направи оценка на получените проекти и до края на 2007 г. ще бъдат сключени първите договори с одобрените бенефициенти.
Оперативната програма “Административен капацитет” е една от първите, получили одобрение от Европейската комисия. Преговорите по нея официално приключиха на 13 септември и на 3 октомври беше подписана от еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и равните възможности Владимир Шпидла. ОПАК се финансира от Европейския социален фонд (ЕСФ) и националния бюджет, като общият размер на средствата за периода 2007 – 2013 г. е близо 181 млн. евро. Програмата е насочена към подобряване на работата на държавната администрация, качествено обслужване на гражданите и бизнеса, развитие на структурите на гражданското общество и създаване на условия за устойчив икономически растеж и заетост. Заедно с това тя има за цел да повиши професионализма, прозрачността и отчетността в съдебната система.
Бенефициенти по ОПАК могат да бъдат администрациите на централно, регионално и местно ниво, органите на съдебната власт и неправителствените организации.