Енерго Про за протестите: Цели се създаване на безпокойство сред клиентите ни
Енерго Про за протестите: Цели се създаване на безпокойство сред клиентите ни / снимка: Sofia photo agency, архив

Твърденията, че "Енерго Про" повече от 2 години не е направило инвестиции за ремонт и подмяна на наличната мрежа и през зимата има опасност от чести сривове в електроснабдяването в Североизточна България, са манипулативни и целят създаване на безпокойство сред клиентите на компанията. Това заяви управителят на "Енерго Про" Стефан Абаджиев във връзка с отправените срещу тях обвинения и организираните за днес два протестни митинга срещу дружеството.

„През последните две години сме вложили 48,6 млн. лв. Организаторите на протеста са от бранш Енергетика. Те много добре знаят колко сме вложили и колко екипа имаме. И когато те казват, че ние нямаме екипи, това е манипулативно твърдение, насочено към медиите, което има за цел да се създаде безпокойство сред нашите клиенти, че има нещо нередно. Мога да ви уверя, че нашата компания работи стабилно. Няма никакво социално напрежение и няма никакво основание за такова", категоричен бе Абаджиев.

Шефът на "Енерго Про" добави, че ще поискат извинение от отправилия обвиненията инж. Божидар Митев. Ако председателят на Независимата синдикална федерация на енергетиците не се извини, компанията ще защити името си. Абаджиев обаче не уточни дали енергодружеството смята да съди синдикалиста.

"Енерго Про" има пълна готовост за предстоящата зима, обяви управителят на компанията, която снабдява с електричество цяла Североизточна България. Към днешна дата в складовете на дружеството има наличности от материали и инструменти за над 13 млн. лева. По време на подготовката са почистени 248 км трасета на въздушни електропроводни линии. Подменени или новопоставени са 44 железорешетъчни и 240 стоманобетонни стълба. Извършени са обслужване, обходи, инспекции и огледи на всички критични места.

Автомобилният парк е приведен в пълна готовност, като всичките 926 автомобили са оборудвани с GPS системи. Електроразпределителната компания разполага с 396 аварийни екипи, 90 от които са за Варна. Дежурни в делнични дни са 70 екипа, а в празнични - 72 за всичките 9 области на Североизточна България. За Варненска област дежурните екипи са 12 Специализираните екипи само за морската столица са 5, посочи Стефан Абаджиев. Той увери, че при кризисни ситуации дружеството има готовност да прегрупира и пренасочи технически екипи към засегнатите райони.

Основната заплата на техниците в "Енерго Про" е 700-800 лева, обяви шефът на дружеството. Той обаче отказа да разкрие каква е средната заплата на работещите там около 2400 души.