Средствата, с които бизнесинкубаторите в двете общини ще разполагат, са 48 850 лева за Бяла и 100 лева по-малко за Ветрино. В рамките на 8 месеца, считано от 4 януари т.г, е предвидено предоставянето на експертна помощ за безработни, желаещи да започнат собствен бизнес, както и на малки фирми, регистрирани през последните две години.
За целта спечелилите проекта ще разполагат с офис с интернет, телефон и факс. Офисите на бизнесинкубаторите са вече обособени във Варна, но преподавателите ще ходят до Ветрино и Бяла, за изнасяне на лекции. Консултанти по проекта ще са преподаватели по маркетинг, счетоводство, право и разработване на европроекти от Икономическия и Варненския свободен университети, уточни Френчев.
Четирима безработни от местните бюра по труда и 8 предприятия от региона ще бъдат обхванати във всеки от бизнесинкубаторите. Половината безработни трябва да започнат свой бизнес 4 месеца след старта на проекта, като разходите за регистрация на фирмите им ще бъдат поети със средства по програмата. Новосъздадените фирми ще трябва да осигурят едно работно място, същото се отнася и за фирмите, обхванати по проекта.
Участниците в бизнесинкубатора в Бяла най-вероятно ще бъдат насочени към предлагане на туристически услуги, докато тези във Ветрино са се ориентирали към развиване на селски туризъм и фризьорство, разкриха от „Форум гражданско общество” и „Култура и туризъм на българския североизток”.