За втори път розопроизводители се срещат в Казанлък
За втори път розопроизводители се срещат в Казанлък / Община Казанлък

Втора работна среща на розопроизводители и производители на етеричномаслени култури се проведе в Казанлък. Домакин бе кмета Галина Стоянова, а съорганизатор- Фондация „Българска роза". На срещата присъстваха представители от бранша, кметовете на община Стрелча Иван Евстатиев и на община Павел баня Станимир Радевски, представители на Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък.

Работна група излезе с предложение да се подготви материал по проблемите на розопроизводството и производството на лавандула и лавандулово масло, който да бъде обсъден в Стрелча на 19 септември, след което да бъде запознат министъра на земеделието и храните в новото българско правителство. Според специалисти в бранша, сериозен проблем пред производителите на етеричномаслени култури, е качеството на посадъчния материал от лавандула, където трябва да се въведе строг контрол с цел съхраняване на сортовете и добиване на висококачествено лавандулово масло. Предложено бе и да се проведе разширена среща със собственици на лавандулови насаждения, за да бъдат запознати всички с опасностите от влошаване на лавандуловото масло при използване на разсад от нелицензирани производители.

На предстоящата среща в Стрелча да се изясни статута на Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък, предложи кметът Галина Стоянова.
Възможностите, които са били обсъждани с министъра на земеделието и храните в оставка проф. Димитър Греков, са две - институтът да премине към МЗХ или да остане към Селскостопанска академия. Работещите в Института трябва да решат кой е по-добрият вариант за тях, след което да бъде направено предложение до новия министър. Целта е - да има работещ институт, подкрепящ производителите на етеричномаслени култури, грижещ се за чистотата на сортовете и оттам - за качеството на добиваните етерични масла.

Кметът Стоянова подчерта също, че всички, свързани с розопроизводството - общини, сдружения и производители, трябва да работят заедно за утвърждаване на регион Долината на розите на новата туристическа карта на България, защото това ще даде тласък на производството на етерични култури и масла и ще развие и туристическия потенциал на Долината.