пожарна в Казанлък
пожарна в Казанлък / община Казанлък
Със заповед на Галина Стоянова, периодът между месеците март и ноември е определен за пожароопасен сезон в горските територии вобщина Казанлък.

При организиране на борбата с горските пожари ежегодно участие вземат РДПБЗН Стара Загора и районните служби за Пожарна безопасност и защита на населението, Регионалната дирекция по горите, общините, както и отчасти собствениците и ползвателите на горски територии и лицата, извършващи дейности в тях. Те трябва да поддържат постоянна бдителност и готовност, с цел недопускане на запалвания и пожари в горските територии, тъй като те са едни от най-опасните и трудни за овладяване бедствия, които причиняват забележителни поражения както на горите, така и на горската фауна, селскостопанската продукция и чистотата на въздуха.

Статистиката показва, че основните причини за възникването на пожарите е човешка небрежност: в 1 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 99 % причина за огнените бедствия е човешка дейност, било небрежност или умишлени действия.

ЗАБРАНЯВА СЕ ПАЛЕНЕТО НА ОТКРИТ ОГЪН И ИЗВЪРШВАНЕ НА ОГНЕВИ РАБОТИ НА РАЗСТОЯНИЕ ПО-МАЛКО ОТ 100 М. ОТ ГРАНИЦИТЕ НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ, което е в нарушение на чл. 137, ал. 3 от Закона за горите и санкциите за нарушителите са в размер от 100 до 1 000 лв. По време на пожароопасния сезон се забранява изхвърлянето на горими отпадъци, които трябва да се депонират само на определените за целта места. АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО Е "ПАЛЕНЕТО НА СТЪРНИЩА", КАКТО И ПАЛЕНЕТО НА ОГЪН НА ОТКРИТО ВЪВ ВЕТРОВИТО ВРЕМЕ. ЗАБРАНЕНО Е

ИЗХВЪРЛЯНЕТО НА ФАСОВЕ И НА СТЪКЛЕНИ БУТИЛКИ, КОИТО МОГАТ ДА ИМАТ ЕФЕКТА НА ЛУПА.
 Физическите лица, преминаващи или пребиваващи в горските територии е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност в тях. Обърнато е особено внимание на контрола по почистването на тревни горими материали покрай железопътни линии и пътища, линейни съоръжения, земеделски земи, вилни зони, туристически хижи и др. Всички регионални дирекции по горите към Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ продължават изпълнението на годишните си оперативни планове за опазване на горите от пожари и актуализират програмите си за действие при гасене на пожари.

ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА ПОЖАРИТЕ ПО ВРЕМЕ НА ЛЕТНИЯ ПОЖАРООПАСЕН СЕЗОН
Изгарянето на растителни или други отпадъци, ОСОБЕНО ПРИ НАЛИЧИЕТО НА ВЯТЪР, крие сериозна пожарна опасност и нерядко води до сериозни огнени бедствия. Като нерядко пострадалите са и самите лица, причинили пожара, поради бързото му, неконтролируемо разрастване на големи площи.

НЕ ПАЛЕТЕ ОГЪН НА ОТКРИТО ВЪВ ВЕТРОВИТО ВРЕМЕ. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара.
В дворовете палете огън само ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене - съдове с вода и пясък, лопати, тупалки и др.
Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.

НИКОГА НЕ ОСТАВАЙТЕ НАКЛАДЕНИЯ ОГЪН БЕЗ НАБЛЮДЕНИЕ!
Забранено е паленето на огън в междублоковите пространства, където са паркирани много автомобили, както и в близост до бензиностанции и газстанции, складове за леснозапалими и горими течности.
Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращите се в съседство трайни насаждения, селскостопански сгради, вилни и жилищни постройки, горски масиви.

ПРИ ПЪРВИТЕ ПРИЗНАЦИ НА ПОЖАР В ДОМА, В ДВОРА, В ПОЛЕТО ИЛИ В ГОРАТА, ПОДАЙТЕ НЕЗАБАВНО СЪОБЩЕНИЕ НА ТЕЛЕФОН 112,