Нов паметник в парк ”Тракия”
Нов паметник в парк ”Тракия” / netinfo

Стара Загора ще бъде домакин на Националните чествания на Деня на Тракия – 26 март и 96 години от Одринската епопея.

 

По този повод в парк “Тракия” ще бъде открит паметник “Одринска епопея”. “Височината му е 3,5 метра, състои се от 4 каменни блока и наподобява жертвен олтар. Върху средният блок е поставен Медалът за храброст в Балканската война, отдолу е изписана част от заповедта на генерал Георги Вазов към офицерите-участници.
Вдясно е надписа Община Стара Загора, а върху левия блок – Тракийско дружество „Одринска епопея”, разказа председателят на тракийската организация Петра Мечева.

 

Автор на паметника е скулпторът Тодор Тодоров, а архитект –Петър Киряков.
Консултант по проекта и поставянето е скулпторът професор Валентин Старчев. Общата стойност на паметника е 16 хиляди лева, като 10 хиляди са осигурени от община Стара Загора.

 

Тържествата за Деня на Тракия ще започнат с празничен концерт на 25 март.

Откриването на паметника ще бъде на 26 март от 18 часа.

Покани за участие са изпратени до Министъра на отбраната Николай Цонев и Началника на Генералния щаб генерал Златан Стойков.