КЗК уважи жалба на „Нелсен Чистота”
КЗК уважи жалба на „Нелсен Чистота” / Dariknews.bg, архив

Комисията за защита на конкуренцията уважи жалба на бившия концесионер по чистотата в Стара Загора „Нелсен Чистота". С нея фирмата поиска отмяна на решението на общината да бъде спряна обществената поръчка за нова сметопочистваща фирма.

Обществената поръчка за сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата на територията на общината бе прекратена в средата на януари. Десетина дни по-късно - на 27 януари „Нелсен чистота" е обжалвала решението в Комисията за защита на конкуренцията. Тя се е произнесла на 19 февруари.

„Комисията за защита на конкуренцията отменя решение на кмета на община Стара Загора за прекратяване на процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата на местата за обществено ползване в Община Стара Загора".

КЗК приема за неправилни аргументите на възложителя за прекратяване на обществената поръчка. Представените по преписката документи и съответната нормативна уредба не подкрепят аргументите на възложителя, послужили като мотив за прекратяване на процедурата, а именно че за част от дейностите по изпълнение предмета на поръчката е задължително участниците да представят валиден лиценз за превоз на товари.

КЗК не приема за основателен и втория мотив за прекратяване на обществената поръчка. Според Комисията поставеното изискване за наличие на поне 1 договор с предмет, сходен с предмета на поръчката за население над 140 000 жители, съответства изцяло на спецификата на предмета на обществената поръчка.

В случая възложителят е обосновал решението си с аргумента, че общините с население над 140 000 души са едва 8 на брой, което ограничава участието на лица, които имат потенциал да изпълнят обществената поръчка, но не са изпълнили договори с такъв обем.

КЗК връща процедурата на етап разглеждане на документите на кандидатите от плик 1 на офертите за съответствие с условията на документацията за участие", се казва в решението на Комисията.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховен административен съд в 14 дневен срок.

„Ще се възползваме, защото при така обявена обществена поръчка се дава шанс на монополистите. А нали срещу това се борим", коментира пред Дарик заместник-кметът Йордан Николов.