Гражданите на Казанлък трябва да знаят истината за сечта в парк „Тюлбето”, това каза пред „Дарик” Генади Кондарев- член на Изпълнителния съвет на партия „Зелените”.
26 годишният активист на екологичната партия призова съгражданите си да инициират създаването на специален комитет, който да настоява пред местната власт за осветляване и пълна прозрачност на истината за мащабната сеч в района на емблематичния за казанлъчани парк „Тюлбето”, за цялата документация по провеждането и условията на търга за избор на изпълнител на сечта, финансовите условия, интересът на общината и купувачът на дървесината.
Вече втори месец продължава сечта в парка , където се намира Тракийската гробница. Паралелно с това на малки участъци в него върви и процес по залесяване, основно с широколистни дървета.
Според еколози от Община Казанлък, сечта е наложителна и предписана от експерти, поради установено преди повече от година заболяване по дървета.
От старта на сечта, извършвана контролируемо, по думите на еколозите, десетки са сигналите на протестиращи от това граждани, подавани до експертите по екология в общинската администрация.
Обезпокоените от сечта твърдят, че покрай сухите и болни дървета, се секат и напълно здрави.
Според гражданите, сечта в района се извършва грубо и до дъно, без следи от каквато и да е маркировка, която да докаже, че дърветата са били предназначени за сеч.
Пораженията в парка са значителни, на практика бе следвало да се отсече 50% от него, е тезата на общинските експерти по екология.
На свой ред местни природозащитници твърдят, че виновник за това състояние е Общината, с липсващото отношение и грижа за парка в продължение на десетки години.
На практика от създаването му преди повече от 6 десетилетия, в района на „Тюлбето” не е извършвана прочистваща сеч, нито грижи за над 60-те декара иглолистни дървета.
Липсата на прочистваща сеч и грижа е довела и до разпространение на пораженията и в района на иглолистните масиви, част от Държавния горски фонд.
„Извършващата се в парка сеч е престъпление, по начина, по който се прави”, твърди активистът на партия „Зелените „Генади Кондарев.
Според него, автомобилите, извозващи отсечените борове са без нужната за целта маркировка, а пораженията, които секачите и машините оставят върху тревните площи, са недопустими. По думите му, въпреки привидните стремежи на местната власт да залеси част от отсечените територии, паркът трудно ще възстанови предишния си вид.
Мнението на Кондарев се споделя от стотици граждани на Казанлък и района, които настояват местната власт да предприеме нужното, за да ги информира за пораженията в парка, неговото бъдеще и с грижа да контролира процеса по сечта.
За целта вече е регистриран и специален адрес в интернет /tjulbeto@gmail.com/ , в който всеки с отношение към ставащото в парк „Тюлбето” може да подава сигнали за извършващата се сеч, да споделя мнение, тревога за ставащото, да качва снимки и да търси съмишленици за опазване на зеленото богатство в района на Казанлък.
В началото на май предстои и първата среща на гражданите, обезпокоени от ставащото в горите на Розовата долина.
Партия „Зелените” също ще излезе със своя позиция по отношение на ставащото в парк „Тюлбето” на Казанлък, увери Кондарев.
Документът ще се разпространи сред екологични европейски организации и институции.
С 30% са намалели българските гори от началото на прехода, а в района на Казанлък процентът е още повече, заради огромните пожари в последните три години, твърдят местни еколози и природозащитници.
Според тях, акциите по възстановяването на опожарените и унищожени български гори са повече PR и няма да доведат до тяхното възстановяване и съживяване.