До края на годината ще се подготви нов търг за строител на инсталацията за механично-биологично третиране на отпадъците към завода за отпадъците на София. Това каза зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска. Причината за това са предложените модификации на технологията за изгаряне на RDF горивото в Топлофикация София.
Бояджийска уточни, че се предвижда увеличаване на количеството на произведеното RDF гориво, за сметка на количествата отпадъци за депониране. Вмество предвижданите за депониране 154 хил. тона. Отпадъци средногодишно на 113 хил.т.средногодишно количество.
Според Бояджийска така ще се намали нуждата на Топлофикация от природен газ, което в перспектива ще доведе до една поносима цена на парното в София. „Това като промяна в параметрите на самата инсталация за механично-биологично третиране и за да се спазят правилата за лоялна и частна конкуренция и равнопоставеност на всички участници, според нас и според органите на комисията най-добре да бъде чрез провеждане на нова обществена поръчка при новия обхват и новите технически параметри на съоръжението", каза Бояджийска.
Очаква се и цената за строителството да е актуална и евентуално по-ниска, обясни Бояджийска. Причината е, че предишната обществена поръчка и оферти са подготвяне при съвсем друга икономическа обстановка и пазар през 2009 г. През януари се очаква решението на ЕК за втория етап от завода, обясни още зам.-кметът. Това, което е предложено на вниманието на Еврокомисията като втора апликационна форма за втората фаза на проекта, е увеличаване на участието на европейските фондове във финансирането на този проект, където от 72 процента делът финансиране от оперативната програма е качен на 85 на сто, обясни Бояджийска. По думите й това вече значително намалява участието на Столична община с 25 млн. евро или около 50 млн. лв.
количеството не рециклируемите материали се увеличава от 5 на 14 хил. тона годишно. Количеството на компоста се намалява до 70 хил.тона, както и количеството на депонирания отпадък. Бояджийска обяснява, че така ще се удължи и живота на депото в с. Яна, което ще е над прогнозираните 22 години. Капацитетът на инсталацията пък не се променя и остава 410 хил. тона.
Пет са фирмите, чиито оферти бяха отворени в Столичната община за търга за строител на компостиращата инсталация на завода. За строители кандидатстват "Егерсман и Ко", "Валмекс Атцвангер", сдружение "Хан Богров 2011", "Арге Богров" ДЗЗД и "БТА-Ефасек-Умвелт Електроник и Еко танк".
На заседанието на екокомисията в общината пък стана ясно, че общо 85 хиляди тона бали с отпадъци ще останат за извозване от София към депа в страната. Близо 2 млн. лв. ще даде Столичната община за извозването и депонирането им догодина, обясниха още от дирекция
„Управление на отпадъците". Няма подписан договор с община Карлово за извозването и депонирането на 60 хил. т. бали на тяхното депо. За изминалата година са транспортирани общо 115 хил. тона балирани отпадъци, от които 40 хил. тона са депонирани на депото край Ловеч.