Очаква се през януари да се получи комплексно разрешително за извозване на отпадъците от София в депото в село Долни Богров. Това научи Дарик от зам.-министъра на екологията Ивелина Василева. Тя е получила уверение от Изпълнителната агенция по околна среда, че очакват одобрението да е през януари догодина. Това е важно, за да не се стигне до криза с боклука на София, тъй като се очаква депото в Суходол да изчерпи капацитета си до края на годината.
След получаване на разрешителното в с. Долни Богров ще се извозват т.нар. Фракции, получени в сепариращите инсталации в Суходол, Филиповци и Требич. Това са два вида отпадъци - инертни материали и неразградим боклук. Криза с боклука в София няма да има, освен ако не е изкуствено създадена, категорична беше и кметът Йорданка Фандъкова, която посети изграждащата се инсталация за отпадъци до с. Яна. Все още обаче ЕК не е одобрила финансирането за завода за боклука, който е най-важната част от инсталацията за отпадъците в София.
Първият етап от проекта е главната стъпка към обработването на отпадъците в България и София, каза генералния директор на ГД "Регионална политика" в ЕК Валтер Дефа, който също присъства на инспекцията. Той обясни, че в момента комисията очаква информация от България, на базата на която да реши дали условията са изпълнени и може да се пристъпи напред към втората фаза или заводът за механично и биологично третиране на отпадъците. Той обаче не можа да се ангажира със срокове. В отговор кметът Йорданка Фандъкова каза, че комисията вече е отговорила на първия въпрос за това ДДС да бъде допустим разход за еврофинансирането и обясни за втория: „Ние вече сме изпратили част от информацията. Това е последната, която комисията очаква. Да се надяваме, че е последната. Изпращаме информация, която е подкрепена и със становище от Министерството на финансите, че в случая, ако общинско предприятие експлоатира завода, няма държавна помощ и няма никаква опасност да нарушим тези правила", каза тя.
Разминаването идва от там, че на английски език се ползва един и същи термин за предприятие и дружество, каза още Фандъкова. Тя изрази надежда след изясняването на двата поставени въпроса от ЕК, тя ще одобри финансирането на завода. Кметът не се ангажира със срок, в който да бъде избран изпълнителят на завода. 11 са подадените ценови предложения за построяването на МБТ завода, като те подлежат на разглеждане и одобрение. Това каза зам.кметът по екологията Мария Бояджийска. Срокът за построяване на завода е 21 месеца, след подписване на договора. Не е обсъждан вариант общината да започне да строи завода със свои средства, ако изпълнителят се избере, преди да дойде одобрението от ЕК, допълни тя. „Привърженик съм на това да се обсъждат нещата не хипотетично, а когато има данни и информация за това", коментира Фандъкова.
Фандъкова каза, че разчита бързо да се получи комплексното разрешително за извозване на отпадъците с. Долни Богров, с помощта на екоминистерството.
Вече е готова пречиствателната станция, част от системата за управление отпадъците в Садината и предстои да се правят два месеца проби с инфилтрат от депото в Суходол. Готови са и първите две клетки, като започва и строителството на компостиращите инсталации, които трябва да са готови в края на следващата година. Всичко това са елементи от първата фаза на системата за отпадъците, очаква се комисията да одобри и втората. Общият капацитет на системата ще бъде три млн. кубични метра, което ще позволи 20 години живот на депото.