НПО атакува общинската наредба за асистентите в София
НПО атакува общинската наредба за асистентите в София / снимка: Impact Press Group, архив
НПО атакува общинската наредба за асистентите в София
51587
НПО атакува общинската наредба за асистентите в София
  • НПО атакува общинската наредба за асистентите в София

Наредбата за предоставяне на услугата Асистент за независим живот дискриминира хората с увреждания, като дава предимство на социалната активност пред телесния дефицит при класиране, и ограничава правото на повече хора да използват услугата, като определя включване на определен брой ползватели до изчерпване на бюджета. Това са част от мотивите, посочени в жалба до Комисията за защита от дискриминация, която е внесена от сдружението Център за независим живот във връзка с предоставяната от Столичната община услуга.

Според директора на сдружението Капка Панайотова в услугата трябва да се включват приоритетно хората с тежка телесна зависимост, за да станат социално активни. От сдружението настояват още за увеличение на бюджета на услугата и по-добро заплащане на асистентите. От Столичната община заявиха, че услугата е насочена към активните хора с увреждания, които учат и работят, а заплащането на асистентите е много по-приемливо в сравнение с други подобни програми.

Класирането на потребителите за услугата Асистент за независим живот става след попълване на формуляр за самооценка на потребностите, по който всеки кандидат получава определен брой точки и в зависимост от това се класира или не. Голям брой от точките се дават за социалната активност на потребителите, което означава, че приоритетно в услугата се включват хората, които учат или работят, а не хората с по-голяма телесна зависимост.

В подобна ситуация е Валерия Петрова, която е в инвалидна количка, не ходи на работа, и не е класирана за услугата, въпреки че трябва да се грижи за своята дъщеря, ученичка. „Получих пак отказ от Столична община, в който ми се предлага абсурда да ми носят храна от патронаж и превоз от фирма „Лозана” да ме закара от точка А до точка Б, а после какво правя аз без асистент вътре”, попита тя.

От Центъра за независим живот настояват за промяна в начина на оценяване на потребностите и приоритезиране на телесната зависимост при класиране на кандидатите. Според Капка Панайотова това няма да доведе до включване на повече лежащо болни хора с увреждания. „В 21 век няма лежащо болни. Човек лежи болен, защото няма инвалидна количка, или защото няма асистент, или защото няма друго техническо средство. Хора, на които само очите им се движат, преподават в университети и обикалят света”, обясни тя.

Асистентската услуга на Столичната община е единствената по рода си в страната и е насочена към активните хора с увреждания, а не просто към ползвателите на социални услуги, заяви за Дарик зам.-кметът Албена Атанасова. „Това са пари, които са от данъците на хората, които си ги плащат. А хората с увреждания в повечето случаи не са плащачи на данъци. Прави се достатъчно за тези хора и не могат да искат още, и още”, каза Атанасова.

Бюджетът на услугата за тази година е около 6 млн. лева, но може да бъде увеличен в средата на годината, ако има актуализация на общинския бюджет.