Художници протестираха пред сградата на Столичната община срещу процедурата, обявена от общинското дружество "Пазари Изток", чрез която пазарът на художествените занаяти на улица "Париж" трябва да се превърне в пазар с павильони, а художниците могат да наемат павильон чрез участие в таен търг. Творците заявиха, че не желаят да участват в търга и че досега са заплащали по 60 лева месечно за тротоарно право на площта от 2 квадрати метра. От Столичната община обявиха, че замразяват процедурата с обявения търг за две седмици, докато бъдат проучени възможностите за осигуряване на облекчен режим на работа за творците.
Общо 60 художници творят и продават своите произведения на улица "Париж" от над 15 години, като плащат на общината тротоарно право. Ако теренът бъде преустроен като пазар с павильони, ще има място само за 40 от тях. За да наеме павильон, всеки от тях трябва да участва в търга, който беше насрочен за понеделник.
"Търга го правят таен, без да има никаква визия за това кое и как ще бъде, без никаква информация. При нас никой не дойде да ни каже, че тук ще има това и това. Питаме инспекторите на "Пазар Изток", които всеки ден минават, а те вдигат рамене и казват, че нищо не знаят и никой нищо не им е казал", обясни художникът Александър Янушев.
Председателят на стопанската комисия към общинския съвет Николай Стойнев обясни, че процедурата с търга се прави периодично и увери, че теренът е предназначен само за художниците. "Нормално е и те като хора, които продават това изкуство, да се явяват на конкурс, за да участват и да наемат тези терени", каза още той.
Заместник-кметът по културата Тодор Чобанов обеща, че ще бъде намерено решение, с което да се запази обликът на занаятчийската улица. "Ще имаме разговори - много сериозни с "Пазар Изток" и ви уверявам, че аз ще защитавам тезата, че трябва да има художници, трябва да има изкуство и трябва да им помагаме, защото това не е всеки вид търговска дейност", допълни Чобанов.