Измененията в Наредбата за домашните любимци няма да решат проблема с кучетата, които се отглеждат пред жилищните блокове в София. Това заяви за Дарик председателят на Комисията по околна среда в Столичния общински съвет Лорита Радева. По думите и наредбата не е свързана с безстопанствените животни и това, че някой храни и се грижи за куче пред блока си, не го прави негов стопанин.
В рамките на следващия месец предстои повторно СОС да разгледа мерките за овладяване на проблема с бездомните кучета, допълни Радева. От днес собствениците на домашни животни в столицата могат да бъдат глобени от 50 до 200 лева, ако не са поставили чип на любимците си от началото на 2012 г.
Днес приключва шестмесечният срок, в който собствениците на кучета трябваше да поставят чип на питомниците си. Според новите изисквания на Наредбата за домашните любимци стопаните са длъжни да носят в себе си ветеринарномедицинския паспорт на кучето си, когато го разхождат, в който е поставен баркодът на задължителния чип или здравната книжка, която има същия характер. Какво се случва от днес, ако това изискване не бъде спазено, обясни председателят на Комисията по околна среда в Столичния общински съвет Лорита Радева: „При проверка и удостоверяване, че това задължение не е изпълнено, вече се налага глоба на място, която е в размер до 50 лева и предписание към собственика на домашното куче да предприеме действия по поставянето на чипа и регистрирането му в едноседмичен срок.
Ако при повторна проверка бъде установено, че чип отново липсва, на собственика на домашния любимец се налага нова глоба, която може да достигне до 200 лв., обясни Радева. Според наредбата обаче, все още никой не носи отговорност за бездомните кучета, които хората отглеждат пред жилищните блокове, допълни общинският съветник: „Тази наредба не е свързана с обгрижването на безстопанствените кучета, защото кучетата, живеещи пред блоковете, нямат свой собственик и не може да се счита това, че даваш храна на кучето, че го прави твоя собственост".
Една от мерките, които трябва да се вземат за разрешаването на проблема с бездомните кучета, е неправителствените организации да прекратят храненето на бездомни животни на места с масово преминаване на хора, коментира Лорита Радева.
От влизането в сила на наредбата през юли 2011 г. до момента чипираните кучета в София са над 750.