Стартът на класическото преброяване на населението и жилищния фонд в България ще бъде даден на 10 февруари. Преди това обаче в полунощ на 1 февруари ще бъде дадено началото на т.нар. електронно преброяване, което ще се извършва по интернет. Интернет-преброяването ще се извършва с една електронна карта за всички членове на едно семейство, живеещи на даден адрес. Тя може да се изтегли от системата на Националния статистически институт /НСИ/ и да се попълни от едно лице. След попълването на анкетната карта, лицето получава специален номер, който трябва да се запише и пази. Когато преброител посети адреса, номерът трябва да се представи за проверка.
„Очаква се около 20 процента от хората да изберат електронния начин на преброяване", заяви по време на работната си среща в Сливен председателят на Националния статистически съюз доц. Мариана Коцева. Тя допълни, че през тази година преброяване ще се проведе във всички държави на ЕС. България е първата страна, която ще преброи населението си. Страната ни обаче е една от седемте европейски държави, които дават възможност на хората да се преброят и по интернет. Преброяването по домовете ще започне на 10 февруари.
В област Сливен са одобрени над 1500 преброителя, които ще събират данни за населението и жилищния фонд. Попълването на анкетната карта ще отнеме между половин и един час. Преброителите трябва да покажат служебна карта със снимка и трите си имена. Ако се съмняват в самоличността на преброителя, хората могат да направят справка на телефон 070016310. Доц. Коцева поясни, че няма опасност преброителите да използват личните данни на хората за свои цели, тъй като са подписали клетвени декларации и носят наказателна отговорност. Отделно има и административни санкции в размер до 6 хиляди лв. Попълнените анкетни карти ще бъдат охранявани много добре, а след събирането на данните от тях, ще бъдат унищожени. Стана ясно също, че в процеса на преброяване няма да се изисква детайлизиране на подадените данни относно източниците на доходи.
Я.З.