За пореден път шуменци поискаха намаление на цената на водата заради лошото й качество. Това стана по време на днешната сесия на местния общински съвет, на която като първа точка в дневния ред бе включена дискусия по проблема. Специално за това в залата присъстваха областният управител Донка Иванова и народните представители Ралица Тодорова, Любомир Христов, и Иван Иванов. Гост на сесията бе и депутатът от Търговище д-р Дарин Димитров.
Общинските съветници единодушно взеха решение, по силата на което кметът на Шумен и областният управител трябва да проведат разговори с министерство на регионалното развитие за предоставяне на средства от държавния бюджет, в размер на 450 000 лв. за изготвяне на проект за пречиствателна станция за питейни води. Друга част от решението е предложение към народните представители от шуменски регион да съдействат за проектирането и изграждането на пречиствателна станция.
По време на дискусията в зала, продължила около час и изпълненa с нервни и емоционални изказвания, думата взеха представители на протестиращите, общински съветници, кметът на Шумен, управителят на ВиК и един от депутатите. От трибуната Добромир Драев от името на протестиращите шуменци заяви, че институции и управляващи трябва да решат проблема. По думите му, гражданите на Шумен имат само един проблем - този с качеството на водата. „Ние не искаме да плащаме вода, която е негодна от много години", подчерта той. Драев показа документ за доброволно плащане за консумирана вода и заяви: „Това е нашето знаме, на гражданите на Шумен. Знаете ли, колко хора са получили този документ, знаете ли колко хора са осъдени да платят сметките, за това че ВиК не може да се справи с проблема си, извинявайте, но не съм съгласен". Той допълни, че от 2010 г. до днес няма решение на въпроса, а само опити.
По време на изказването си кметът на Шумен Красимир Костов, преразказа казуса с загубените средства по инвестиционната програма, които бяха предвидени за проектиране и стартиране на дейностите по изграждането на пречиствателната станция. Той подчерта, че общината е направила всичко по силите си, но не е успяла да се вмести в прекалено кратките срокове за този мащабен проект. По думите му, в администрацията има наличен идеен проект за пречиствателна станция и две процедури за избор на изпълнител. „Наличието на готовата документация дава добри възможности за търсенето на финансови средства и сега е крайно необходимо да възстановим спешно държавното финансиране на пречиствателната станция за питейни води в размер на 24 млн. лв.", подчерта градоначалникът.
„Искам да намеря баланса между емоцията и реалните възможности и отговорности", заяви по време на изказването си областният управител Донка Иванова. Според нея шуменци не желаят повече да слушат политици и институции, а искат спокойствие и чиста вода. „Нямаме време за бавене, нямаме време за оправдания, всички сме длъжни да осигурим чиста вода за шуменци", заяви Иванова. По думите й, факт е вече решението на МРРБ, че проектът за пречиствателна станция е приоритетен, факт са и отпуснатите средства за изработване на работен проект, което дава възможност за кандидатстване за финансиране по Оперативна програма „Околна среда".
Народният представител Иван Иванов заяви, че няма време да се работи по бавните процедури за усвояване на евросредства по някоя от Оперативните програми. Според него проблемът трябва да се разреши с осигуряването на средства от държавния бюджет.
Общинският съветник проф. Добрин Добрев призова от трибуната да се търси конструктивно решение на проблема. „Политизирането му ще е катастрофа, и ако ние не направим възможното в най-кратки срокове да се реши проблема с подобряване на качеството на водата на Шумен, Търговище и Велики Преслав, всички ние ще бъде виновни", заяви той.
Управителят на ВиК-Шумен инж. Светлозар Дамянов заяви, че има добри технически решения на проблема, но остава отворен въпроса с финансирането им.
След това думата опита да вземе и още един от протестиращите шуменци Валери Младенов. Председателят на общинския съвет проф. Георги Колев обаче не му позволи да говори, при което Младенов извади мегафон и заяви, че ще вземе думата. В крайна сметка, след кратка размяна на реплики с гражданите проф. Колев позволи на Младенов да се изкаже от трибуната.
„Искам още днес да се вземат мерки цената на водата да бъде намалена, какъв ще бъде вашия начин, било на кметове, на областни управители, това си е ваш проблем, но ние не сме длъжни да плащаме кална вода на една от най-високите цени в България", подчерта той. Младенов подари на градоначалника и плакат, на който е поставена снимката на Костов под надпис „Дела трябват, а не думи".
Пред журналисти управителят на ВиК инж. Светлозар Дамянов коментира, че решение за евентуална промяна в цената на водата трябва да вземе ДКЕВР. „Това се решава от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, каквото е нейното решение, аз ще се съобразя с това. Досега не се е случвало такова нещо в България, Държавната комисия не е вземала такива решение, но всеки път си има първи път. В крайна сметка не мога да кажа какво ще реши Комисията", каза още той.
В прикачения звуков файл чуйте автентичен звук и част от изказванията по време на днешния дебат.