68 нови жилищни сгради са били въведени в експлоатация през изминалата 2011 година, сочат предварителните данни на Териториалното статистическо бюро - Шумен. От тях 63 са от стоманобетон, т.е. носещият скелет и подовата конструкция са стоманобетонни, а стените са от панели, тухлена зидария или други материали. Регионът ни се намира на 14-то място по завършени нови сгради, като общият им брой е по-голям от този във Видин, Монтана, Разград и Търговище, взети заедно. Сред 28-те области водят Варна, Бургас и столицата.
Шуменската статистика сочи, че през последните 3-4 години се изграждат предимно еднофамилни къщи. Общият брой на жилищата в сградите, получили акт 16 през миналата година е 177 . Средно в сграда има по 2.6 жилища, със средна площ от 83 квадратни метра По брой на новите домове заемаме 17-то място сред останалите области. И в страната и в шуменско преобладават двустайните жилища. При нас такова е всяко трето. Всяко 11-то е едностайно, а всяко 20-то е с над шест стаи.
Горепосочените данни се отнасят за строителство, чийто старт е даден в предходни години, а през миналата същото е финализирано, чрез приемането му по установения ред. През 2011 г. в нашата област са издадени и нови разрешителни за изграждането на 82 сгради със 126 жилища в тях.
Данните на статистическото бюро сочат, че за изминалата година, средната пазарна цена на апартаментите в Шумен е 683 лева на квадрат. Тя стартира от близо 695 лв. през първото тримесечие и пада до 662 през четвъртото, когато с една брутна средна месечна заплата шуменецът може да си купи под един квадратен метър жилищна площ. През 2011 г. цените, на които се търгуват жилищата, са съизмерими с тези от 2006 година. Пикът в поскъпването на шуменските жилищни имоти е достигнат през второто тримесечие на 2008 г (1078 лв./ кв.м.)., след което започва спад, който продължава.
По цени на жилищата през 2011-та Шумен се нарежда на 17-то място сред 28-те областни града. Класацията отново се оглавява от морската ни столица с цени от около 1488 лв/кв.м., следвана от София и Бургас. Най-ниски са тарифите на апартаментите в Габрово (средно по 532.5 лв./ кв.м). Под 600 лева се предлагат и във Видин и Кюстендил.