Преброиха зимуващите водолюбиви птици, резултатите готови до месец
Преброиха зимуващите водолюбиви птици, резултатите готови до месец / снимка:РИОСВ Русе

Приключи 39-тото  ежегодно среднозимното преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. В акцията в русенско тази година се включи експертът на РИОСВ- Русе по биологично разнообразие Момчил Петров. С помощта на зрителни уреди и брояч по звук и наблюдение, орнитолозите  установяваха числеността на птиците по поречието на река Дунав в участъците край с.  Батин, с. Мечка  с. Пиргово, рибарниците край с. Басарбово и гр. Русе.  Наблюдавани са голям корморан, малък корморан, сива гъска, голяма белочела гъска,  зеленоглава патица, патица-звънарка, черен и голям пъстър кълвач, зимно бърне, малък нирец, жълтокрака чайка, речна чайка, гълъб-гривяк, щиглец и др.

Малките водоеми са изцяло замръзнали и в момента птиците използват река Дунав като хранителна база. Резултатите от преброяването ще бъдат обобщени и предоставени на Изпълнителна агенция по околната среда  в рамките на месец.

 

Среднозимното преброяване се провежда ежегодно и се осъществява по методика към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (БСМБР) от 2007 година. В международен мащаб то се провежда от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където зимуват. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони. Координатор за България е Българското дружество за защита на птиците.