/ Русенски университет
Русенският университет отбеляза 140 години от рождението на акад. Михаил Арнаудов - големия български учен, фолклорист, литературен историк и теоретик. Събитието бе инициирано и организирано от Русенския университет в лицето на Катедрата по български език, литература и изкуство и функциониращия към нея Научен център по фолклор, литература и лингвистика „Св. Димитър Басарбовски”.

В научния семинар „Михаил Арнаудов и съвременната хуманитаристика” се включи екипът на Регионална библиотека „Любен Каравелов”-Русе, който подреди изложбата „Езиковото многообразие в личната библиотека на Михаил Арнаудов”.

Бивши виетнамски студенти се върнаха в Русенския университет 30 години по-късно

Партньор в инициативата бе и Регионалният исторически музей-Русе. Сред аудиторията бяха студенти от специалност Български език и история, ученици от МГ „Баба Тонка”, ректорското ръководство, представители на Държавен архив-Русе, граждани.

Специални гости бяха членовете на семейството на големия учен – Искра Арнаудова, автор на книгите „Михаил Арнаудов. Човекът и ученият” и „Един творчески живот. Михаил Арнаудов - отблизо”, и Олга Арнаудова - лингвист и преподавател в българското училище в канадската столица Отава.

На семинара се представиха различни гледни точки към житейската и творческата съдба на учения. Особен интерес предизвика изложението на проф. Стефан Вичев „Русенските родови корени на Михаил Арнаудов” - част от многогодишно обследване на двата големи русенски рода Панови и Хаджидрагневи.

Библиограф-експертът Ренета Константинова представи съдържанието на личната библиотека на акад. Арнаудов в системата от фондове на РБ „Любен Каравелов”, както и усилията за запазване на това национално богатство.

Една от находките на семинара бе съобщението на докторант Капка Иванова за откритите при букинисти в София (попаднали там незнайно как) и закупени от нея ръкописи на Михаил Арнаудов. Кратки обзори на 20-летната история на Арнаудовите четения и работата в секция „Михаил Арнаудов - личност, творчество, идеи” направиха доц. Руси Русев и д-р Никола Бенин, а юбилейното десето издание на Арнаудов сборник представи един от редакторите му - доц. Мира Душкова.

Ръководителят на Катедрата по български език, литература и изкуство доц. Яна Пометкова връчи благодарствена грамота за всеотдайната професионална работа по издаването на Арнаудовите сборници на Иваничка Петрова, дизайнер в издателство „Лени Ан”.

Нови ценни документи - специални копия на свидетелства и дипломи на акад. Арнаудов от Първа мъжка гимназия „Борис Първи” - Русе, Софийския университет, от университетите в Лайпциг и Мюнстер, бяха дарени на библиотека „Любен Каравелов” от г-жа Олга Арнаудова. Водещата на събитието - доц. Велислава Донева обяви, че материалите от семинара ще бъдат публикувани в 11-ия Арнаудов сборник през октомври 2019 година.