Пролетта дойде, а с нея и дръвчетата разцъфнаха, но студът през април ни изненада и реколтата няма да бъде добра.
Снегът и ниските температури доведоха до измръзване на посевите и плодовите дръвчета. На места стопаните се опитват да спасят дръвчетата с различни методи, като...горене.
В сливенско село спасяват прасковите от студа с горене
В сливенското село Гавраилово спасяват прасковите от студа с горене. Хората споделят снимки и видеа в социалните мрежи на измръзналите си посеви и попарените им надежди за добра реколта. Те споделят, че положението е тежко.
В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа. Според специалисти минусовите температури са унищожили от цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощията.
"Щетите са повсеместни", каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега земеделски производител:
"Ябълката е още затворена, може нещо да се е спасило. Черешите - първа, втора и трета тераса горе-долу - едва ли ще ги има тази година, а някъде по-нагоре, по високото може и да останат, защото тези, страничните студове се спускат и от Осогово, и от Коньовската планина.
За съжаление и на Коньовската планина има сняг, спускат се и от Струма, долу променят самата обстановка. Става много по-студено. Обадиха ми се от Роман, в продължение на 4 часа минус 5 е било. Варна се обадиха също, Сливен, Карнобат, Айтос, всичко е обхванато".
"Повечето от земеделските производители в района не са застраховали насажденията си, но дори и да са го направили, застрахователите плащали щети, регистрирани след 20 април", добави професорът.

95% от кайсиевите дръвчета в Североизточна България са напълно унищожени, поражения има при черешите и прасковите, които се очаква драстично да поскъпнат.
"Овошките замръзнаха! Няма да имаме тази година реколта. Почти 100% е унищожено", ядосва се Бахтинер Османова - овощар.
Синан Вейсал отглежда 700 декара овошки в землището на село Стамболово. Голяма част от тях са измръзнали, но щетите ще са още по-сериозни, ако се сбъдне прогнозата за още по-ниски температури.
Производителите очакват нищожна реколта от кайсии, праскови и череши и прогнозират повишение на цената им с 80%.

"При кайсията прогнозирам цени от порядъка на 7-8-10 лева за килограм. Основният проблем ще си остане голямата надценка на търговците. Най-често надценката е над 50, даже и над 100%", допълва Синан Вейсал.
Производителите не могат да разчитат и на застраховка, защото тя покрива периода след 20 април. Надяват се на компенсация за 100% пропаднали площи, която важи за последен път.
През следващите дни ще стане ясно в кои райони на страната щетите от измръзването са най-големи.