Дамите от Пловдив и региона имаха възможност да се запознаят с интересните традиции на Чехия и Словакия и да се включат в работилницата за рисуване на яйца, която отвори врати за всички пловдивчани и гости на града в Етнографския музей. В нея се включиха и повече от 130 деца.
Едни от най-интересните демонстрации показа майсторката Ярослава Минчева, която е председател на Чешко-словашкия клуб на приятелите. В Чехия съществуват различни техники за украсяване на великденски яйца, някои от тях се предават от 14 век.
Гостите на работилницата с удоволствие изучиха техниката восъчен батик, при която се използва топлийка, забодена на молив във формата на писалка и се рисуват различни орнаменти.
Освен това как красиво да изрисуваме яйцата си за празника, Ярослава Минчева разказа пред Дарик и интересни традиции и обичаи, свързани с Чешко-словашката общност. На червен понеделник (ден след Великата неделя) мъже и малки деца обикалят по къщите с плетеници от върбови клонки, с които благославят жените за здраве и красота с ритуални стихове.
В Моравия жените се пръскат с вода, която ги пречиства за цялата следваща година. В знак на благодарност, жените подаряват украсено яйце на обичания мъж, като то трябва задължително да е червено и отличаващо се от останалите.
В цветната работилница бяха представени също Ихтиманската и Велинградската техники за боядисване на яйца от Велина Манева. Тя представи в изложбата свои рисувани яйца с красиви растителни и геометрични мотиви.
Събитието в Етнографския музей се проведе под патронажа на почетния консул на Чехия в Пловдив доц. Иван Соколов, който поздрави гостите и им пожела светли празници.
Информация на Даниела Георгиева
Екатерина Кючукова
Екатерина Кючукова
Екатерина Кючукова
Екатерина Кючукова
Екатерина Кючукова
Екатерина Кючукова
Информация на Даниела Георгиева