Полицията се опитва да изгони протестиращите от „Атака” и ВМРО-БНД пред сградата на съда в Пазарджик, а в същото време пропуска мюсюлманите. Това е двоен аршин, заяви за Дарик радио Васил Кацов, координатор на „Атака” за София – град. Той участва в организираното от ВМРО протестно шествие в Пазарджик срещу опитите за натиск върху работата на съдебния състав по делото за радилен ислям.
За разлика от предишния митинг в края на октомври, сега протестиращите са по-малко, около 200 души. Само двайсетина са и мюсюлманите, дошли да подкрепят 13-имата подсъдими в процеса. Служителите на реда са повече и от двата лагера и са отцепили района.
"Нашето присъствие тук е да покажем на обществото, че в България има нетърпимост към идеите на радикализма", заяви пред сградата на съда в Пазарджик лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. По думите му делото срещу 13-имата имами се използва за политически цели от страна на ДПС.
„Това не е съдебен процес срещу мюсюлманите, а срещу хората, проповядващи радикален ислям. България е светска държава и никой няма право да променя този конституционно установен ред”, каза още Каракачанов.
12 мъже и една жена са уличени в отношения със забранената у нас „Ал-Уакф-Ал-Ислями“, финансирана от Саудитска Арабия. Според държавното обвинение те проповядват и разпространяват салафизъм - радикално течение в исляма, отричащо държавната власт, демокрацията под каквито и да било проявления, включително и равенството на жените. Салафитите отричат и правото на съществуване на каквато и да било друга религия.
Какво се случи в Пазарджик преди началото на делото чуйте в прикачения звуков файл от кореспондента на Дарик радио Петя Георгиева