Нарушеният баланс между работата и пълноценната почивка дава все по-голямо основание да се обърне внимание на професионалното изгаряне, коментира пред Дарик психотерапевтът Мадлен Алгафари. По думите й, масово работещите българи са свикнали да живеят в матрицата от професионални задължения.
Заради липсата на качествена почивка се стига до натрупването на хронична умора и емоционално изчерпване. Така много усърдно и старателно се саморазболяваме, каза Алгафари. Според нея човекът на съвремието е човек на интелекта и това също е една от предпоставките за професионалното изгаряне, тъй като все по-рядко слушаме сърцето и интуицията.
Начинът за предоляване на тези негативни последствия е осъзнаването на самия проблем и последвателните стъпки към неговото решение.
Половината от учителите в страната са стресирани и страдат от синдрома на професионалното изгаряне, заяви в интервю пред Дарик доцент д-р Пепа Митева, университетски преподавател и лектор на семинари за работещите в различните сфери на дейност.
По данни на едно от последните представителни изследвания 50 % от учителите в страната сa емоционално изпепелени. Когато стойностите на стреса станат умерени, трябва да вземат спешни мерки за неговото преодоляване, заяви Митева.
Тя изтъкна, че стресът при учителите е на първо място сред останалите професии и това се дължи на постоянната работа с деца и родители, непрекъснатите промени в образователната система и ниските заплати.
Сред факторите за вредното въздействие на стреса, успоредно с липсата на пълноценна почивка се нарежда и неефективното лидерство от страна на ръководството в дадена организация или фирма.
При професионалното изчерпване, емоционалното прегаряне или т.нар. бърнаут има повишено чувство за интелектуално, емоционално и физиологично изтощение. Този феномен е свързан най-вече с работата, но влияе на поведението, емоциите и тялото. Предизвиква се от продължителен стрес и може да се окаже основна причина за редица заболявания.