Древен надпис, открит на Античния театър в Пловдив, преобърна представите на археолозите за Филипопол и античното съоръжение. За историческото разкритие съобщи преподавателят по старогръцки в СУ "Св. Климент Охридски" Николай Шаранков.
„Това е най-ранният надпис, който дава информация не само за античния Филипопол, а и за водещата роля, която градът получава в провинция „Тракия“ по времето на император Домециан. Надписът е почетен и се намира под статуя на най-видния гражданин на Филипопол от първи век Тит Флавий Котис. Мъжът е бил наследник на последните тракийските царе и е заемал всички важни длъжности, които са съществували в един римски град. Тит Котис е първожрец на императорския култ, не само за Филипопол, а и за цялата провинция. По това време се създава и Съюза на градовете от провинцията, който се грижи за правата на селищата пред римските власти, а Филипопол заема водещата функция в обединението", разказа Шаранков.
По думите му, надписът доказва, че Античният театър е съществувал още през 90-те години на първи век, а не 20-30 години по-късно, както се е считало досега. Уникалната археологическа находка показва още, че Филипопол е бил водещ град - метрополия 1 век по-рано.
„Античният Филиполол е един от най-големите градове в източните провинции на Римската империя и както казва древният Лукиан в произведението си „Бегълците“, „неговата красота блести отдалеч“, каза още тя.