Известният пътеводител Rough Guides призна Пловдив не само за най-древният жив град в Европа, но го нарече и „една от най-ярките изгряващи звезди на стария континент". Авторът на статията Джонатан Баусфийлд казва за Пловдив: „Освен, че щедро предлага археологически съкровища, това е едно от най-оживените места в Югоизточна Европа, с много фестивали, АРТ квартали и страхотни барове, превръщащи съвременните изследователи в повече от щастливи". Ето и 10-те причини, поради които трябва да се посети Пловдив, според Rough Guides.
Първата е Старият град. Резерватът предлага най-добре запазената традиционна архитектура в Югоизточна Европа и показва как са изглеждали балканските градове преди 20-ти век. Богатите български, гръцки и арменски търговци на Пловдив са построили тук големи къщи, стърчащи над тесните калдъръмени улички. Обзаведени в смес от източни и западни стилове, повечето от тях са обществено достъпни, като музейни къщи. Авторът приканва туристите да посетят поне Куюмджиевата къща, като най-ярко доказателство за думите му.
Втората причина - Алтернативната карта на Пловдив на фондация „Отворени изкуства", наречена „увлекателно упражнение по културен туризъм". Тук могат да се видят маршрути, проследяващи повлияната от Баухауз архитектура в града, сгради от социализма, квартал „Капана", Тютюневото градче, улица „Отец Паисий" и много други пренебрегвани архитектурни забележителности.
Третата причина, която предлага пътеводителят е да се премине маршрута „По римските пътища". Авторът е забелязал, че няма град, който може да се похвали с Римски стадион на самата главна улица. Отбелязани са мозайките от римско време и разбира се Античният театър, който блести със своята древност и цялост.
Четвърти е разбира се Капанът. Пътеводителят го описва така: „В непосредствена близост до центъра, но до голяма степен живеещ в свой свят, квартал Капанът е мястото, където новото и старото от Пловдив съжителстват заедно. Бивш базар от османско време - по калдъръмените улички все още работят занаятчийски ателиета и работилници, които характеризират Балканите от миналото, наред с истински съвременен тип кафе-барове и клубове - шумни нощни заведения, намиращи се в съседство с бохемски питейни обиталища."
Петата причина - джамиите и баните от турско време. Освен, че е забележим отпечатъкът на османската архитектура върху града, Rough Guides пише и за Центъра за съвременно изкуство, настанен в Чифте баня.
Шестата причина за посещение гласи: „Насладете се на столицата на културата", не само за 2019г., а изобщо! Освен забележителните самобитни културни събития в града, пътеводителят изтъква, че тук след 2014г. добиват локален привкус събития като "OneDesign Week" и "OneDance Week".
Седмата причина е ул. „Отец Паисий", която е артистично място и основна база за излагане творчеството на съвременни художници от цял свят.
Богатата културна програма през септември е осмата причина за посещение на града и най-доброто време за пребиваване в Пловдив. Нощта на музеите и галериите и Есенният салон на изкуствата преобразяват града в „Голяма Арт и Парти зона".
Без да е изчерпал атрактивните места в града, световният пътеводител отправя поглед и към Родопите - да се отскочи до Бачковския манастир е деветата причина за посещение. Тя допълва екскурзиите на туристите, като привнася свежестта на гористите родопски хълмове и величествената духовност на българското православие.
Причина №10 - църквите в центъра на Пловдив, които образуват забележителен поклоннически маршрут и от които туристите могат да „вдишат аромата на икони и тамян". Черквата „Св. св. Константин и Елена" и Иконната галерия са изпъстрени с красиви олтари и резбовани орнаменти, които допълват мистичността на града и доказват неговата космополитност.