Днес християните отбелязват църковния празник Въведение Богородично. Той е посветен на християнското семейство и на православната християнска младеж.
В Константинополската църква празникът е въведен през седми век от патриарх Терасий, а в Римокатолическата църква - от папа Григорий Единайсети през 1374 година. Според Светото писание на този ден тригодишната Мария е заведена от родителите си в Йерусалимския храм и е отдадена в служение на Бога. Този ден става символ на въвеждането на младия човек в храма, в лоното на църквата и вярата и на християнското семейство, чийто първопример са Дева Мария и съпругът й - праведният Йосиф.
Три годишната Мария тържествено е въведена в Иерусалимския храм и оставена там от своите родители Иоаким и Анна, за да бъде възпитана под надзора на ревностни свещенослужители и да се подготви да стане майка на Божия Син. Затова светата църква е наредила този празник да бъде и ден на православното християнско семейство и на православната християнска младеж.
На Въведение Богородично православната църква препоръчва на родителите да водят децата си на богослужение, да им разказват за вярата и библейските събития и така да ги възпитават в християнски дух. По това, какво е времето на днешния ден народът гадае какво ще е то през цялата следваща година. Ако времето е топло и слънчево, зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието - слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата.