В 11.30 ч. на 6 януари в Ловеч ще се проведе ритуалът по хвърлянето на кръста във водите на река Осъм. Това ще стане по традиция от пешеходния мост на площад „Екзарх Йосиф I". Преди това от 9:00 ч. в Катедралния храм „Света Троица" Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи Василиева Света литургия, след което (11 ч.) ще освети знамената на Българската армия пред представителна част от Ловеч.
В 11.15 ч. от Катедралния храм ще тръгне литийно шествие до моста, откъдето владиката ще хвърли светия кръст.
Организатори на тържественото честване на Богоявление са община Ловеч и Ловчанска митрополия.
Богоявление, или Йордановден, е третият по значимост християнски празник в годината. На този ден според библейската легенда е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето "се отваря" и Светият дух слиза на земята във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение". Оттук и названието на празника Богоявление.
Вярва се, че този, който извади кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Има и поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. С Йордановден е свързано и друго поверие - че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент поиска нещо, то ще се изпълни.
С празника завършват т. нар. мръсни дни. В навечерието на Йордановден се приготвя третата (последна) коледна вечеря. На трапезата се слагат само постни ястия. Запалва се и недогорялата от втората коледна вечер свещ.
На този ден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Боголюб, Боголюба, Божан, Божана, Бонка, Бистра, Боян, Богдан, Богдана.
По традиция в Ловеч Богоявление се отбелязва всяка година с особена тържественост.