Специален дар получи руският посланик от града на Плевенската епопея
От името на Плевен, кметът Георг Спартански подари на руския посланик портрет на граф Н. П. Игнатиев, рисуван от ученика на акад. Светлин Русев, Стилиян Атанасов.
От името на Плевен, кметът Георг Спартански подари на руския посланик портрет на граф Н. П. Игнатиев, рисуван от ученика на акад. Светлин Русев, Стилиян Атанасов.
С младежка интелектуална игра под надслов „Игнатиеви игри“, в посолството на Руската федерация беше отбелязана 185-та годишнина на големия руски дипломат и държавник граф Николай П. Игнатиев.
Съдбата му е тясно свързана с нашата страна, а неговите думи „Моят идеал – свободна България“ се помнят и днес. Всъщност заради тази си вдъхновена мечта руският аристократ полага подписа си под Санстефанския мирен договор, даващ свобода на България след 500-годишното турско робство.
В състезанието са участвали ученици от Училището при посолството на Русия в България, 133-то СОУ “А. С. Пушкин“, 18-то СОУ „Уилям Гладстон“ и СОУ „Максим Горки“ (Стара Загора).
Безпристрастното жури е било в състав: историците проф. Румяна Михнева и доц. д-р Милко Аспарухов – директор на дирекция „Военно-исторически музеи“ в Плевен, както и Георги Карастаматов от МВнР и съветникът по културата при посолството на РФ у нас Кирил Ринза.
dariknews.archive
Сред официалните гости на събитието са били космонавтът Георги Иванов, бившите външни министри Кристиян Вигенин и Георги Пирински, Ваня Кастрева, шефове на неправителствени български организации, свързани с Русия, както и известни наши историци и учени, приятели и симпатизиращи на страната на А. С. Пушкин.
Всички, уважили събитието са били посрещнати от домакините в лицето на посланика на Русия у нас Н. Пр. Анатолий Макаров, с типичното руско гостоприемство.
sbj
Приятна изненада е поднесъл кметът на Плевен Георг Спартански, който е подарил на посланик Анатолий Макаров от името на града портрет на граф Н. П. Игнатиев, рисуван от ученика на акад. Светлин Русев, Стилиян Атанасов. Градоначалникът на Плевен е споделил, че за него е голяма чест и удоволствие да представи града, дал името на една от двете най-важни епопеи по време на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. - Плевенската.
Поднасяйки дара на руския дипломат, Георг Спартански е казал: „Две са тези епопеи - едната е Шипченската, а другата Плевенската“.
sbj
В отговор на жеста Н. Пр. Анатолий Макаров е заявил, че за него е огромна чест да получи портрет на един от големите руски дипломати граф Игнатиев. Той е споделил, че неговото първо пътуване след пристигането му в България е било именно до Плевен и е обещал, че на 10 декември, когато градът ще чества освобождението си ще присъства на събитието.