Много плевенчани дойдоха в петък привечер на стълбите, водещи към художествена галерия „Илия Бешков", за да наблюдават атрактивното изпълнение, с което бе открита, изложба, финализираща съвместен културен проект между турска неправитвлствена асоциация и читалище "Лик"-Плевен.
Автор и изпълнител на този атрактивен пърформанс - инсталация е художничката Незакет Екиджи - родена в Турция и живееща понастоящем в Германия. В Плевен тя го представи по повод откриването на изложбата в художествена галерия „Илия Бешков", като адаптира сценария към стълбите, пред галерията.
...художничката върви бавно по определен път, оградена от актьори, пред които има кофи с вода. Пътят е като тунел, а актьорите са своеобразни скулптури. Стълбите сякаш символизират неравния път на преселението.
Докато Незакет Екиджи напредва бавно, тя е заливана с вода от актьорите - скулптури, които за момент сякаш оживяват, заливат я и после застиват в поза, запечатваща извършеното. Те изливат водата върху нея, по-често спокойно и нежно, но на моменти спонтанно и дори заплашително.
Художничката е мокрена отново и отново, като всеки път оставя след себе си по една локва вода на земята, като следа от случилото се, която бележи пътя й...
В основата на този пърформанс стои детски спомен, свързан с турски ритуал на сбогуване, дошъл от времето, когато много турски семейства с коли, претоварени от чанти и багаж, заминавали за Германия. Тогава, когато потегляли, съседите им изливали върху колите кофи с вода за късмет и благополучно пристигане на семействата до мястото, за което са тръгнали.
Авторката използва тези спомени от своето детство и ги представя като връзка с началното място, свързано с едно пътуване и мястото на достигане на целта.
В края на изпълнението си, Незакет влезе в галерия Илия Бешков, за да покани всички на изложбата „Who left? What behind?" - "Кой замина? Защо?" и да пожелае благополучие и късмет на всички, изкушени отпредизвикателствата на съвременното изкуство.
За откриването на изложбата, специален гост беше посланикът на република Турция унас, Исмаил Арамаз. „Много пъти съм Бил в Плевен и винаги ми е правило впечатление, че плевенчани имат особен поглед и отношение към изкуството, доказателство за което е тази галерия, пълна с изкуство и посетители", каза посланикът. Може би най-важната роля на изкуството е да създава една платформа за себеизразяване, но днес то има и една още по -решаваща функция - да събира хората заедно, да общуват помежду си.
"Представлението, което гледахме ме накара да се замисля, колко трудности преживява човек, преминавайки отедно пространство в друго. Посланикът каза още, че поради бюрократични причини, турските художнички, участници в проекта не са могли да донесат творбите си за тази изложба. „Аз самият съм бюрократ, но смятам, че не трябва пред изкуството да се изправят подобни прегради", заяви Исмаил Арамаз.
Изложбата е всъщност финалът на съвместен културен проект между турската неправителствена асоциация за женски изследвания и комуникация "Flying Broom" от Анкара и читалище "Лик"-Плевен, който изследва темата за миграцията, локалното и глобалното през погледа на жени, работещи в областта на съвременното изкуство. Проектът се нарича „Кой замина? Защо?", а реализацията му е подкрепена от Европейския съюз и е финансирана от Министерството на финансите на Турция.
В откритата изложба, изкуствоведите Кристин Разсолкова и Салиха Касап са събрали изключително силни, както за националните, така и за трансграничните съвременни арт-сцени имена.
През октомври предстои, подобна изложба да бъде открита в Анкара. Тя ще представи творби на турски автори.